Obecnie pracodawcy mają problem z pozyskaniem wartościowych kandydatów do pracy, zaś szybkie tempo życia, stres, choroby cywilizacyjne, takie jak np. otyłość wpływają na zmniejszenie efektywności pracowników. Organizacje czeka zatem wyzwanie, jak zatrzymać tych najlepszych oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności obecnego personelu. Czy rozwiązaniem mogą być programy wellbeingowe i dbanie o zdrowie pracowników?
Dane dotyczące kondycji zdrowotnej pracowników w Polsce i łączna liczba dni, jaką Polacy spędzili na zwolnieniach, nigdy nie była tak niepokojąca. Według ZUS Polacy w 2017 r. spędzili na zwolnieniach rekordową liczbę dni – aż 229 mln. To o 9 mln więcej niż rok wcześniej. Straty przedsiębiorstw i ZUS związane z wypłatą zasiłków chorobowych wyniosły ponad 17 mld zł, nie włączając kosztu niezrealizowanych projektów. Ten problem zauważono już kilka lat temu na Zachodzie i rozwiązaniem dla pracodawców okazały się inwestycje w programy prozdrowotne i wellbeingowe. Obecnie są one przeprowadzane przez 1/3 firm i mają także swój udział w budowaniu zaangażowania pracowników i wizerunku pracodawcy. W Polsce jesteśmy na początku drogi - obecnie 7 proc.(1) organizacji ma programy prozdrowotne, a kolejne 12 proc. Planuje wdrożenie ich w najbliższych 5 latach (2).
Czy opłaca się wprowadzenie programu prozdrowotnego?
Jedną z najbardziej znanych firm, która realizuje program prozdrowotny, jest firma Johnson&Johnson. Obliczyła ona, że każdy jeden dolar wydany na usługi prozdrowotne dla pracowników zwrócił się w postaci oszczędności w wysokości 2,71 dolara. W Polsce prawie 70 proc. Pracowników wskazuje, że duże znaczenie ma dla nich, aby pracodawca poważnie traktował ich zdrowie. Prawie 30 proc. chce, aby pracodawca wspierał zdrowe odżywianie w miejscu pracy, a 40 proc. w przyszłości będzie rozważało pracę tylko w takich firmach, które traktują zdrowie pracownika priorytetowo (3).
Przeczytaj także: Co trzecia pracująca Polka ma nieprawidłową masę ciała.
Jak wprowadzić program prozdrowotny w firmie?
Wprowadzając program prozdrowotny w firmie, warto skupić się na edukacji pracowników, uświadamiać, jak odżywianie i ruch może wpłynąć na poprawę ich stanu zdrowia i samopoczucia. Obecnie rolą pracodawcy jest wpływanie na zmianę nawyków pracowników. Oczywiście z dnia na dzień nie spowodujemy, że ludzie zaczął biegać w maratonach, ale o wiele łatwiej można wpłynąć na zmianę ich nawyków żywieniowych, a co za tym idzie, zmniejszyć ryzyko otyłości i zapadania na choroby przewlekłe. Często proste działania mogą przełożyć się na pozytywne efekty w postaci polepszenia samopoczucia pracowników i zwiększenia efektywności. W przestrzeni firmowej edukację żywieniową można realizować na kilka sposobów, m.in. poprzez:
- plakaty w kuchniach mówiące o korzyściach z jedzenia zdrowych przekąsek, np. owoców i warzyw zamiast słodyczy,
- ulotki w firmowych kuchniach,
- artykuły w intranecie,
- mailingi i newslettery wewnętrzne z treściami dotyczącymi nawyków żywieniowych,
- wykłady i warsztaty dietetyczne,
- indywidualne konsultacje dietetyczne,
- warsztaty kulinarne z dietetykiem,
- zamiana automatów z niezdrowymi przekąskami na np. codzienne dostawy owoców do firmy.
Te działania mają odzwierciedlenie w oczekiwaniach pracowników wobec pracodawcy. Co trzeci pracownik chciałby otrzymać wsparcie od pracodawcy w zakresie edukacji żywieniowej, a co piąty chciałby, aby pracodawca zapewnił mu dostęp do zdrowej żywności w postaci dostaw owoców czy wprowadzenia zdrowego menu w bufecie czy stołówce (4). Dlatego warto pamiętać, że działania edukacyjne w firmie odniosą pożądane efekty, gdy zintegrujemy je z miejscem i charakterem pracy, np. jeśli edukujemy, aby regularnie spożywać owoce i warzywa – zapewnijmy je pracownikom. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy, łącząc akcje edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania z promowaniem aktywności fizycznej.
Działania prozdrowotne warto wprowadzać kompleksowo i systematycznie, niestety pojedyncze akcje - jak jednorazowa dostawa owoców do firmy czy dzień zdrowia przeprowadzony raz do roku - nie odniesie oczekiwanego rezultatu. Warto rozpisać plan na cały rok i po prostu zacząć go realizować.
Przypisy
- Working Well: A Global Survey of Workforce Wellbeing Strategies, Seventh Edition, 2016
- Badanie “Employee experience”, AON 2018
- IMP Puchalski, 2017
- Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J.Neofera, „Jak firma może pomóc pracownikom w zdrowym odżywianiu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała”, 2017