Johnnie WalkerPrawdziwi koneserzy tego szlachetnego trunku porównują smakowanie whisky do degustacji wina. Aby możliwe było poznanie różnorodności aromatów, warto wiedzieć w jaki sposób kosztować oraz podawać ten trunek.


Aby możliwe było poznanie głębi smaków, trzeba ćwiczyć się w smakowaniu wiele lat. Profesjonalni degustatorzy potrafią po zapachu i smaku określić rocznik, poszczególne składniki, z których trunek został skomponowany oraz np. destylarnię, z której pochodzi alkohol. Jeśli jednak zależy nam na cieszeniu się whisky w domowym zaciszu, z przyjaciółmi, czy na ważnej imprezie, nie trzeba profesjonalnie zajmować się degustacją. Wystarczy znać kilka ważnych reguł, dzięki którym aromat trunku sprawi nam przyjemność.

Szlachetny alkohol wymaga dobrej oprawy. Whisky powinno się podawać w ciężkich szklankach z grubym, szklanym dnem. Tulipanowy kształt kieliszków polecany jest profesjonalnym degustatorom, pomaga wydobyć aromat napoju oraz np. ocenić jego barwę.

Jedną z ważniejszych zasad jest sposób chłodzenia whisky. Najlepsze gatunki tego trunku powinno się podawać w temperaturze pokojowej bądź minimalnej temperaturze 15 °C, gdyż zbytnie schłodzenie osłabia odczuwanie głębi smaku napoju. Jeśli jednak ktoś nie lubi czystej whisky, można podać ją z jedną kostką lodu (najlepiej przygotowanego z wody mineralnej) czy też rozcieńczoną z wodą źródlaną. Woda smakowa czy wysoko zmineralizowana może zaburzyć smak trunku. Pasjonaci drinków polecają picie whisky z sokiem pomarańczowym, porzeczkowym czy colą. Popularne jest także połączenie z kawą. Oczywiście, jeśli ktoś lubi delektować się tym trunkiem w połączeniu z dodatkami – nie ma przeciwwskazań.

Warto wiedzieć, że istnieją także kluby pasjonatów whisky. Więcej na ten temat można się dowiedzieć na stronie: Świat Whisky. Internauci znajdą tam szereg cennych informacji - historię tego szlachetnego trunku, opis poszczególnych rodzajów, sposób ich uzyskiwania oraz szczegółowy opis podawania.

 


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.