AD DAYSFestiwal Reklamy AD DAYS to ogólnopolskie święto reklamy wizualnej, komunikacji i promocji odbywające się w Łodzi od 2009 roku. W dniach 25 – 27 listopada pofabryczne hale Łódź Art Center staną się miejscem spotkań pracowników branży kreatywnej z osobami bacznie obserwującymi to, co dzieje się w świecie reklamy. Zgodnie z motywem przewodnim festiwalu – Kontrowersje – jego program będzie odwoływać się do najbardziej spornych przekazów marketingowych.

 

 

Oficjalne otwarcie festiwalu AD DAYS odbędzie się w czwartek 25 listopada, ale już na dzień poprzedzający to wydarzenie, organizatorzy zaplanowali wyjątkowe atrakcje. Podobnie jak w roku ubiegłym, imprezą towarzyszącą będzie Galeria Marketingu Miejsc (24-25.11), czyli wydarzenia będące swoistą platformą wymiany doświadczeń ekspertów oraz przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za promocję miast i regionów. Wally OlinsJej część merytoryczna rozpocznie się 24 listopada o godzinie 9.00 wykładem światowego guru w dziedzinie budowania marek – Wally Olinsa, który pomagał m.in. Hiszpanii i Portugalii zmienić wizerunek kraju, a także zajmował się promocją Londynu jako miasta olimpiady 2012. Jest konsultantem Krajowej Izby Gospodarczej oraz Instytutu Marki Polskiej. Doradzał wielu głośnym światowym organizacjom i krajom w zakresie ich tożsamości, marek i komunikacji, np. McKinsey, Repsol, Q8, Portugalskiej Radzie Turystyki, BT, Renault i Volkswagen. Wykłada gościnnie w Saïd Business School na Uniwersytecie Oksfordzkim i Copenhagen Business School. Jest autorem fundamentalnego dzieła Corporate Identity, a jego książka „Wally Olins o marce” stała się klasyczną pozycją i doczekała 20 przekładów.

Osoby, które zakupią karnet na Festiwal Reklamy AD DAYS będą miały możliwość uczestniczenia w wykładzie i debacie z udziałem Wallego Olinsa. Pozostała część GMM będzie dostępna dla przedstawicieli samorządów.

aids ist ein massenmorderJednym z kluczowych punktów programu festiwalu jest odbywające się już pierwszego festiwalowego dnia spotkanie z Das Comitee, agencją z Hamburga, której projekt „Aids ist ein Massenmörder” jest zaliczany do grona najbardziej kontrowersyjnych kampanii ostatnich lat. Dirk Silz i Hans Weishäupl wystąpią na festiwalu 26 listopada (piątek) z prezentacją AIDS, Hitler, Stalin and Saddam - czyli jak złamać tabu. Filmy promujące kampanię rozprzestrzeniały się metodą marketingu wirusowego - już w pierwszym tygodniu obejrzało je około 14 milionów ludzi. Projekt ten odbił się szerokim echem na całym świecie, wywołując burzliwą dyskusję dotyczącą potrzeby przestrzegania przez branżę granic estetycznych i etycznych.

papierosy są do dupy foreverOprócz wyjątkowych gości z zagranicy, tegoroczna edycja Festiwalu Reklamy AD DAYS, podobnie jak w roku ubiegłym, przyciągnie ekspertów z rodzimego rynku. Punktem programu, którego nie można przegapić jest prezentacja Jakuba Bakuły (Group Account Manager, Biuro Reklamy GG Network S.A.), który będzie omawiać fenomen Harry’ego Potter’a, tłumacząc od strony marketingowej, w jaki sposób udało mu się zaczarować cały świat. Tego samego dnia wystąpi również Andrzej Pągowski, znany i ceniony artysta grafik, autor ponad 1000 plakatów wydanych drukiem w Polsce i zagranicą. Jego prace nie służą jedynie informowaniu, ale także nakłaniają do zmiany zachowań i postaw np. antynikotynowy plakat („Papierosy są do dupy”) wzywający do zerwania z nałogiem, czy też plakat promujący używanie prezerwatyw w celu zmniejszenia ryzyka zarażeniem AIDS („Nie pękaj). W swoim wystąpieniu „Być jak Pągowski” gość festiwalu opowie o tym w jaki sposób należy posługiwać się środkami plastycznymi i wizualnymi, by w efekcie końcowym liczyła się forma przekazu,
a nie tylko jego treść. Spotkania te są częścią piątkowego (26.11) cyklu obfitującego w case studies i dyskusje.

Analiza kontrowersyjnych i głośnych kampanii reklamowych, której dokonają eksperci związani z komunikacją społeczną, będzie próbą udzielenia odpowiedzi m.in. na pytanie czy kontrowersja w komunikacji ma wpływ na skuteczność przekazu i jak się wyróżnić, by nie zginąć. Wątek ten zostanie pogłębiony sobotnimi warsztatami, których celem jest przekazanie wiedzy i dzielenie się własnym doświadczeniem. Wśród prowadzących znajdzie się m.in. Natalia Hatalska, praktyk i teoretyk niestandardowych form komunikacji marketingowej. Warsztaty to idealny sposób, aby ułatwić młodym osobom poznanie branży, którą się interesują, gdzie tajniki kuchni zdradzają najlepsi eksperci - informuje Adam Radoń, dyrektor Festiwalu. Autorka podświetlenia Pałacu Kultury na różowo, które zostało uznane za jedną z najlepszych ambientowych akcji 2007 roku , poprowadzi warsztat pod nazwą „Hitler, różaniec i genitalia – dlaczego szok w reklamie zawsze działa”.

Szansą na zaistnienie dla młodych twórców będzie Konkurs "Young Creatives Eurobest" organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR w ramach szerszego programu Young Creatives (Stowarzyszenie będące przedstawicielem Cannes Lions w Polsce prowadzi program dla młodych twórców od 6 lat). To pierwsza eliminacja do Young Creatives Eurobest w Polsce. Zwycięzcy polskich eliminacji uzyskają możliwość sprawdzenia się w "Young Creatives Eurobest" w Hamburgu, wraz z teamami z innych krajów. Dwuosobowe drużyny będą mieć zaledwie 48 godzin na stworzenie kampanii zintegrowanej. Do osób stawiających pierwsze kroki w branży skierowany jest przegląd "Idea Hunters".
W jego ramach młodzi artyści – studenci i absolwenci szkół artystycznych - przedstawią swoje pomysły i ciekawe projekty z zakresu reklamy.

To jedynie kilka przykładów z bogatej oferty jaką przygotowaliśmy dla zwiedzających w tym roku – informuje Adam Radoń. Zaplanowaliśmy wiele ciekawych wykładów oraz praktycznych warsztatów, podczas których będziemy dyskutować na temat granic dobrego smaku w reklamie, a także zastanawiać się czy szokujący przekaz reklamowy jest zawsze skuteczny - dodaje.

Obok wykładów i warsztatów organizatorzy przygotowali 3 interesujące wystawy. Pierwsza z nich „XX-lecie polskiej reklamy”, prezentuje kampanie reklamowe nagradzane w polskich konkursach kreatywnych (Polski Konkurs Reklamy KTR, Złote Orły, Kreatura). Wystawa zaprezentowana po raz pierwszy podczas VI Polskiego Festiwalu Reklamy organizowanego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR w kwietniu 2010 roku, przygotowana została przez kuratorów Piotra Gruszczyńskiego oraz Piotra Wasilewskiego. Wyboru „złotej dwudziestki” dokonali dyrektorzy kreatywni agencji reklamowych zrzeszonych w SAR. Wystawie towarzyszy opis chronologiczny dwudziestolecia, opracowany przez miesięcznik Media & Marketing. Oprócz ewolucji rynku komunikacji, gustu reklamodawców, twórców i odbiorców polskich reklam, prezentowane wystawy umożliwiają zwiedzającym poznanie tendencji panujących również na rynkach zagranicznych. Zatem interesującym urozmaiceniem AD DAYS będzie „Przegląd reklamy rosyjskiej”. Dodatkowo, będzie można obejrzeć wystawę o nazwie „Place Shockvertising”, która zgodnie z motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu, będzie prezentować najbardziej kontrowersyjne i zaskakujące kampanie promocyjne państw, regionów i miast. Wystawa ta dowodzić będzie, że motyw „sielankowy” nie jest jedynym dostępnym środkiem wyrazu w promocji pięknych miejsc, a kontrowersje mogą być z powodzeniem wykorzystywane w marketingu terytorialnym. Partnerem i Współorganizatorem Wystawy "Place Shockvertising" jest Urząd Miasta Łodzi.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.