Polska Federacja Producentów Żywności Związek PracodawcówWarszawa, 1 grudnia 2010: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, wspólnie z Federacją Konsumentów oraz Portalem „Zdrowa rodzina”, rozpoczęły Pierwszą Olimpiadę Dziennikarzy pt. Fakty i mity o żywieniu”. Partnerem strategicznym warsztatów jest Makro Cash & Carry. Celem Olimpiady jest dostarczenie mediom rzetelnej wiedzy dotyczącej miedzy innymi:  bezpieczeństwa żywności, znakowania produktów żywnościowych, dodatków do żywności, odpowiedzialności producentów. Olimpiada składa się z cyklu czterech warsztatów tematycznych dotyczących żywności i żywienia połączonych z praktyczną nauką gotowania (fun cooking).
Ukoronowaniem Olimpiady, będzie konkurs wiedzy dla dziennikarzy. Organizatorzy przewidzieli dla zwycięzców wiele cennych nagród w tym ipady, laptopy oraz nowoczesny sprzęt AGD.


Uczestnicy Olimpiady będą mieli okazję wyjaśnić bezpośrednio z najlepszymi   ekspertami renomowanych ośrodków naukowych oraz instytucji kontrolujących żywność, szereg najczęściej pojawiających się w mediach wątpliwości, takich jak między innymi: czy stosowane w żywności dodatki są bezpieczne, kto odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo żywności, czy producenci są bezkarni, jakie informacje powinny być umieszczone na opakowaniach żywności, czy procesy technologiczne wpływają na jakość żywności, na czym polega wzbogacanie żywności, jakie prawa ma konsument i wiele innych.

Olimpiada „Fakty i mity o żywności” została objęta honorowym patronatem przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Przemysława Bilińskiego, który stwierdził: „Za niezwykle ważną uważam jak najszerszą edukację dotyczącą bezpieczeństwa żywności i właściwego żywienia. Edukację, która nie tylko obejmuje Konsumentów, ale również dziennikarzy, jako osoby w dużej mierze współdecydujące o poziomie wiedzy Konsumentów w tym zakresie”….

Małgorzata Niepokulczycka – Prezes Federacji Konsumentów, współorganizatora warsztatów  zaznaczyła: „Wspólna inicjatywa organizacji konsumentów i organizacji producentów, mająca na celu podniesienie wiedzy, co do zasad jakie rządzą produkcją i obrotem najczęściej kupowanych dóbr, to doskonały przykład współdziałania dla dobra publicznego”…

„Pełną odpowiedzialność za wprowadzony do obrotu produkt żywnościowy ponosi zawsze producent. Jest on zobowiązany do spełnienia wszystkich, nawet najbardziej rygorystycznych zasad wynikających z litery polskiego i europejskiego prawa. Zasady te obejmują nie tylko bezpieczeństwo żywności, ale również znakowanie produktu, substancje dodatkowe, komunikację marketingową i wiele innych kluczowych dla Konsumentów. Naczelną zasadą jest, że wprowadzana do obrotu żywność musi być bezpieczna, a konsument nie może być wprowadzany w błąd” – mówi Andrzej Gantner – dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.



Cykl warsztatów przygotowujących do Olimpiady, obejmuje cztery spotkania dla dziennikarzy poświęcone kolejno:

 

  • znakowaniu żywności – 1 grudnia 2010
  • substancjom dodatkowym – 27 stycznia 2011
  • systemowi bezpieczeństwa żywności – 17 luty 2011
  • wodom butelkowym 3 marca 2011


oraz cztery warsztaty fun cooking w tych samych terminach: kuchnia makrobiotyczna, ryby, owoce morza, polskie tradycyjne potrawy.

Finał Pierwszej Olimpiady Dziennikarzy „Fakty i mity o żywności i żywieniu”  odbędzie się w dniu 16 marca 2011.

W trakcie pierwszych warsztatów (1 grudnia 2010 r.) poświęconych znakowaniu produktów żywnościowych, przedstawiono  obowiązujące przepisów prawa żywnościowego  i sposób w jaki  regulują one zakres informacji, które muszą zostać zamieszczone na opakowaniach produktów żywnościowych. Oznakowanie produktów żywnościowych musi zawierać informacje istotne dla ochrony zdrowia i życia człowieka, obejmujące w szczególności nazwę, pod którą produkt jest wprowadzany do obrotu oraz inne dane umożliwiające identyfikację oraz odróżnienie produktu od innych środków spożywczych.
Co równie istotne, przepisy prawa żywnościowego określają również warunki, jakie musi spełniać sposób oznakowanie żywności. Zgodnie z wymogami oznakowanie produktów żywnościowych:

  • musi być zrozumiałe dla konsumenta;
  • musi być wyraźne, czytelne i nieusuwalne, umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu;
  • nie może wprowadzać konsumenta w błąd, w szczególności co do charakterystyki produktu (w tym jego nazwy, rodzaju, właściwości, składu, ilości, trwałości, źródła lub miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji);
  • nie może przypisywać produktowi działania lub właściwości, których nie posiada;
  • nie może sugerować, że produkt posiada szczególne właściwości, jeżeli wszystkie podobne produkty posiadają takie właściwości (np. olej roślinny nie zawierający cholesterolu);
  • nie może przypisywać produktowi żywnościowemu właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia.


Materiały edukacyjne Olimpiady, dostępne są na stronie www.pfpz.pl w zakładce DLA PRASY.

Naukę gotowania według zasad makrobiotyki prowadzili Kornelia Westergaard z MacroBios Bar oraz Manager Centrum Szkoleniowego Makro HoReCa Center - Grzegorz Kazubskiego.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.