W dniu 5 września 2008 roku w Toruńskim Parku Technologicznym na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zostało zorganizowane spotkanie informacyjne pt. „Parki technologiczne w Polsce i w Europie – Oferta parków naukowotechnologicznych oraz budowanie sieci współpracy”. Opiekę nad merytoryczną i techniczną realizacją spotkania objęła firma ECORYS Polska. Spotkanie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego miało na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat dwóch aspektów funkcjonowania parków naukowo-technologicznych – usług świadczonych przez parki technologiczne na rzecz firm-lokatorów oraz budowaniu sieci współpracy.

W spotkaniu udział wzięło 41 uczestników z całej Polski — przedstawiciele parków technologicznych, agencji rozwoju regionalnego oraz reprezentanci administracji samorządowej, instytucji i ośrodków wspierających przedsiębiorczość, jednostek naukowych, inkubatorów przedsiębiorczości, a takŜe przedsiębiorcy. Spotkanie było podzielone na dwa panele tematyczne i zostało poprowadzone przez prof. Johna Allena, dwukrotnego prezes UK Science Park Association oraz byłego prezesa Manchester Science Park, jednego z największych parków naukowo-technologicznych w Wielkiej Brytanii.
Wykłady zakończone były dyskusjami moderowanymi przez dr Elżbietę Wojnicką, wykładowcę Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz eksperta w badaniu „Benchmarking parków technologicznych w Polsce”.

Panel I

Pierwszy panel rozpoczęła dr Elżbieta Wojnicka prezentacją sylwetki eksperta zagranicznego. Prof. John Allen posiada 25-letnie doświadczenie w zarządzaniu parkami naukowo-technologicznymi, pracował w ponad 30 krajach na świecie m.in. w Austrii, Słowenii, Bangladeszu i Nowej Zelandii. Za wieloletnią działalność w 2004 roku UKSPA uhonorowała go nagrodą „dla osoby, która w ciągu ostatnich 20 lat wniosła największy wkład w rozwój parków technologicznych w Wielkiej Brytanii”. W pierwszym panelu profesor zaprezentował wykład pt. Usługi świadczone przez parki technologiczne na rzecz firm a potrzeby przedsiębiorców. Ekspert przedstawił
uczestnikom praktyczny przewodnik po usługach, które jego zdaniem powinny znaleźć się w ofercie każdego parku technologicznego.


Profesor podkreślał, że aby móc spełniać swoje zadania czyli uczestniczyć w transferze technologii z uniwersytetów i wpływać na rozwój gospodarczy w regionie park technologiczny musi być konkurencyjny na lokalnym rynku, musi dopasować swoją ofertę do możliwości i potrzeb w regionie, musi selektywnie wybierać usługi, w których będzie się specjalizował i na tej podstawie stworzyć kompleksową ofertę dla swoich lokatorów.

Ekspert przekonywał o tym jak istotną są nie tylko budynki, ale również całe otoczenie wokół parku, które wpływa na ogólne ważenie: dobrze zarządzany parking, ładne widoki, dbanie o czystość i porządek na terenie parku, bezpieczeństwo, profesjonalna recepcja, miejsca spotkań takie jak kawiarnia, które integrują ludzi, tworzą miłą atmosferę i dobry klimat. Przyjazne otoczenie, porządek oraz poczucie bezpieczeństwa zachęca firmy do lokowania się i pozostawania na terenie parku.

Zdaniem profesora park technologiczny powinien świadczyć szereg usług biurowych: posiadać szerokopasmowe łącze, centrale telefoniczną, dobrze zorganizowaną pocztę. Dodatkowo niektóre parki oferują swoim lokatorom usługi związane z prowadzeniem sekretariatu, posiadają możliwość prowadzenia wideokonferencji, parkowania samochodów, sklepy, a także siłownie.


W trakcie swojego wystąpienia prof. Allen położył duży nacisk na ogromną rolę jaką parki technologiczne powinny odgrywać w obszarze doradztwa i wspierania przedsiębiorczości. Ważny jest nie tylko wynajem powierzchni biurowych oraz pomoc techniczną, ale również zapewnienie najwyższej jakości usług doradczych oraz szeroka wiedza na temat miejsc gdzie ich można uzyskać. Każdy park powinien oferować swoim lokatorom szeroki wachlarz usług doradczych z zakresu pozyskiwania funduszy, zarządzania, marketingu, promocji, a także doradztwa finansowego i prawnego. Niektóre parki oferują swoim klientom specjalistyczne szkolenia dla przedsiębiorców, ale profesor przestrzegał, że wprowadzenie ich do pakietu usług oferowanych przez park technologiczny musi się łączyć z ich bardzo wysokim poziomem.
Na koniec wykładu ekspert zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzania corocznych badań wśród lokatorów parku, które pomogą zrozumieć ich potrzeby i jak najlepiej dostosować swoją ofertę do nich oczekiwań.
Pierwszą sesję zamknęła prezentacja przygotowana przez Toruński Park Technologiczny pt. Enterprise Europe Network przykładem sieci wsparcia współpracy transgranicznej w zakresie transferu technologii poprowadzona przez pana Tomasza Urbanowicza.

Panel II

W drugiej część spotkania prof. John Allen zaprezentował wykład pt. Networking parków technologicznych. Na początku prezentacji przedstawił dwie organizacje zrzeszające parki technologiczne: International Association of Science Parks (IASP) oraz The Unite Kingdom Science Park Association (UKSPA). IASP jest międzynarodowym stowarzyszeniem zrzeszającym 325 parków technologicznych pochodzących z 69 krajów na całym świecie. UKSPA z kolei jest przykładem organizacji krajowej, która zrzesza 60 parków z Wielkiej Brytanii posiadających w sumie ponad 3000 lokatorów.
Ekspert zaznaczył, że niezbędnym aspektem tworzenia parków technologicznych trzeciej generacji jest skoncentrowanie się na współpracy, a co za tym idzie na procesie wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości. Profesor zaprezentował proces dorastania parku technologicznego trzeciej generacji od fazy przygotowania i rozruchu, poprzez rozwój aż po rozwiniętą działalność i odgrywanie znaczącej roli w regionie. Sieci powiązań powinny być równie silne zarówno na poziomaie lokalnym, ogólnokrajowym jak i międzynarodowym.

Zdaniem prof. Allena park technologiczny trzeciej generacji jest integralna częścią regionalnego rozwoju, jest powiązany z lokalnymi władzami, agencjami rozwoju regionalnego, instytutami naukowymi, innymi parkami, inkubatorami, centrami transferu technologii, instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość itd. Jako przykład lokalnej organizacji, która we wzorcowy sposób wykorzystuje sieci powiązań, łączy ludzi i wykorzystuje ich kapitał w regionie jest Daresbury Science & Innovation Campus. Dzięki comiesięcznych spotkaniach możliwa jest wymiana myśli i wspólna debata nad rozwojem regionu.
Prof. Allen podkreślał, że sieć wzajemnych powiązań i kontaktów na poziomie krajowym między parkami technologicznymi a innymi podmiotami zwiększa dostęp do informacji i pozwala na bieżąco śledzić zachodzące zmiany. Zwracał uwagę, że na poziomie międzynarodowym należy uważnie dobierać partnerów, skoncentrować się na specyfice rynku lokalnego i budować sieci powiązań między parkami oraz regionami o podobnej specjalizacji.
Na koniec jako przykład parku trzeciej generacji prof. Allen zaprezentował Manchester Science Park. MSP jest pełnoprawnym członkiem International Association of Science Parks (IASP) oraz ściśle współpracuje z wieloma organizacjami m.in. University Arizona Research Park, Oslo Science Park, Hsinchu Science Park (Tajwan) czy Wuhan East Lake High-Tech.

Dzięki dużej sieci powiązań z innymi podmiotami oraz dobremu zarządzaniu przez 20-lat stał się jednym z 5 najlepszych parków technologicznych w Wielkiej Brytanii.
Spotkanie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego było drugim z cyklu trzech spotkań adresowanych do parków technologicznych w Polsce i poświęconych rozpowszechnieniu wiedzy na temat różnych aspektów funkcjonowania parków technologicznych w Polsce.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.