Dnia 16 września w Warszawie odbyła się konferencja „Konkurencyjni i z wiedzą”. Celem konferencji było przedstawienie podsumowania i pierwszych rezultaty inicjatyw skierowanych do przedsiębiorców w ramach działań wdrażanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości z programów: Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw oraz Rozwój zasobów ludzkich.

PARP w latach 2004-2006 realizowała w ramach SPO WKP działania skierowane z jednej strony na bezpośrednie wsparcie dla przedsiębiorców, a drugiej na wsparcie instytucji otoczenia biznesu. Efekty to ponad 5 tysięcy firm, które otrzymały dotacje na rozwój. Z kolei dzięki działaniom z ramach SPO RZL, ponad 180 tysięcy firm wysłało prawie pół miliona pracowników na szkolenia i studia podyplomowe.

Wiceminister Rozwoju Regionalnego Jarosław Pawłowski powiedział:

Kwota dostępna dla przedsiębiorców w nowym okresie programowania jest prawie 7 razy wyższa niż latach 2004-2006. Dlatego niezwykle istotne jest byśmy wyciągnęli wnioski i nie popełniali błędów z wcześniejszego okresu – powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski. – Dotychczas wspieraliśmy przedsiębiorców w zakresie inwestycji oraz doradztwa, pomagaliśmy instytucjom otoczenia biznesu oraz zapewnialiśmy przedsiębiorcom dostęp do kapitału zalążkowego, funduszy pożyczkowych i inwestycyjnych. Wnioski płynące z wdrażania SPO WKP dotyczą przede wszystkim wysokiego zainteresowania dotacjami inwestycyjnymi – przedsiębiorcy bardzo chętnie sięgali po unijne fundusze. Po drugie znane są już pozytywne efekty tych działań. Większość firm po uzyskaniu dotacji deklaruje wzrost zatrudnienia, wzrost przychodów a część przedsiębiorstw podjęło dodatkowe działania inwestycyjne. Znacząco rozwinął się również rynek usług dotyczących wdrażania nowych technologii.
Nowe możliwości wsparcia przedsiębiorców w perspektywie 2007-2013 stwarza program Innowacyjna Gospodarka, w którego wdrażanie zaangażowana jest również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Ponad 4,5 mld euro z tego programu trafi bezpośrednio do przedsiębiorców. Aby ułatwić firmom aplikowanie o fundusze, wprowadziliśmy wiele uproszczeń, m.in. mniej załączników i zaświadczeń oraz możliwość poprawiania wniosków. Działa również zespół ds. uproszczeń, który na bieżąco będzie monitorować zasady ubiegania o unijne dotacje, tak aby były jak najbardziej przyjazne przedsiębiorcom.

Materiały konferencyjne:

  1. Wykorzystanie doświadczeń Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 w perspektywie finansowej 2007 - 2013 - Czesława Ostrowska, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Prezentacja z Konferencji: "Konkurencyjni i z wiedzą" - Warszawa - 16 września 2008.
  2. Podsumowanie realizacji działań Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich - Agnieszka Rybińska Zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Prezentacja z Konferencji: "Konkurencyjni i z wiedzą" - Warszawa - 16 września 2008.
  3. Prezntacja Jarosław Pawłowski - Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Prezentacja z Konferencji: "Konkurencyjni i z wiedzą" - Warszawa - 16 września 2008.
  4. Podsumowanie realizacji działań Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich cz.II- Agnieszka Rybińska Zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Prezentacja z Konferencji: "Konkurencyjni i z wiedzą" - Warszawa - 16 września 2008.

W latach 2007-2013 kontynuowane będzie wsparcie szkoleń i studiów podyplomowych dla przedsiębiorców. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z PARP będzie realizowało II Priorytet programu Kapitał Ludzki Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowa osób pracujących, którego budżet wynosi ponad 672 mln euro. Jak poinformowała wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska, podpisane zostały już pierwsze umowy na projekty systemowe wdrażane przez PARP, m.in.: „Przedsiębiorczość akademicka”, „Program szkoleń dla rozwoju małych firm w regionach Wschodniej Polski”, „Firmy rodzinne” oraz „Akademia PARP”. Podczas konferencji „Konkurencyjni i z wiedzą”, Prezes PARP, Danuta Jabłońska przedstawiła wyniki badań ewaluacyjnych przeprowadzonych wśród beneficjentów SPO WKP i SPO RZL. Wg nich, projekty o charakterze doradczym w największym stopniu dotyczyły jakości, zasad prowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium UE oraz innowacji i nowych technologii. Natomiast w zakresie projektów inwestycyjnych dominowało przetwórstwo przemysłowe. Najwięcej projektów dla przedsiębiorców realizowano na Mazowszu, Śląsku w Małopolsce i Wielkopolsce. Z zaprezentowanych badań wynika również, że wśród projektów inwestycyjnych zdecydowaną większość stanowiły działania przyczyniające się do rozwoju oraz wdrażanie i komercjalizacja technologii i produktów innowacyjnych. Zaledwie 0,1 proc. stanowił zakup wyników prac B+R lub praw własności przemysłowej. Organizatorem konferencji „Konkurencyjni i z wiedzą” była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.