Peeling usuwa zanieczyszczenia i obumarły naskórek. Regularne zabiegi wykonywane samodzielnie pozwalają zachować subtelną i gładką skórę. Gdy jednak ta domowa pielęgnacja nie wystarcza, warto wybrać się na peeling medyczny.

Peeling medyczny receptą na zniszczoną słońcem skórę

Dermatolodzy zalecają go jesienią. Po letnich słonecznych kąpielach na skórze pojawiają się przebarwienia i wymaga ona odbudowy i regeneracji. Odpowiednio dobrany peeling jest niezbędnym elementem pielęgnacji skóry twarzy w każdym wieku. Jego działanie jest dwuwymiarowe: natychmiastowe - złuszczanie warstwy rogowej skóry oraz długoterminowe - stymulacja produkcji kolagenu. Każdy peeling ma odmienne właściwości, dlatego to lekarz dokonuje wyboru odpowiedniego preparatu w zależności od potrzeb skóry i jej rodzaju. Peelingi powodują, że skóra zyskuje zdrowszy wygląd, jest odżywiona, napięta, rozświetlona. Peelingi medyczne to zabiegi, które stanowią także doskonały „wstęp” do innych terapii.

- Pamiętajmy, że medycyna estetyczna to także gałąź medycyny i dobrze jest peeling wykonać u dermatologa. Specjalista rozróżnia typy skóry i jest w stanie prawidłowo ocenić problem, z jakim zmaga się pacjent. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza - mówi Magda Marek-Safiejko, dermatolog z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Peeling medyczny - jakie są wskazania i przeciwwskazania?

Peelingi medyczne wskazane są dla osób w rożnym wieku. Polecane są młodzieży z cerą trądzikową. W tym przypadku idealny jest peeling salicylowy. Obecnie na rynku dostępne są unowocześnione preparaty, które wnikają w głąb skóry i wspomagają leczenie zmian trądzikowych z bardzo dobrym efektem i co ważne do minimum zmniejszają stosowanie leków. Odpowiednio dobrany peeling niewątpliwie odświeży i przywróci blask zmęczonej skórze, a także będzie doskonałą profilaktyką przeciwstarzeniową i spłyci powierzchniowe zmarszczki – jak peeling z zastosowaniem retinolu czy ferulowy. Peeling medyczny stosowany jest również w procesie leczenia blizn potrądzikowych oraz przebarwień j skóry. Zabiegi, o których mowa nie są zalecane przy opalonej skórze ani też w okresie letnim, kiedy twarz jest eksponowana na słońcu. Lekarze nie polecają też zabiegów w czasie, gdy występuje aktywna infekcja skóry np. opryszczka. Również osoby podczas terapii doustnymi retinoidami, krioterapii przebytej w ciągu ostatnich 6 miesięcy a także po zabiegu chirurgicznym nie powinny decydować się na peeling medyczny. Nie jest on też wskazany kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Na czym polega zabieg peelingu medycznego?

- Peeling polega na aplikacji bezpośrednio na skórę substancji chemicznej i kontrolowanym uszkodzeniu naskórka lub skóry właściwej. Podczas peelingu, pacjent odczuwa krótkotrwałe pieczenie. Po wszystkim skóra jest zaczerwieniona, ale rumień cofa się w ciągu kilku godzin – mówi specjalistka z Omedy i dodaje, że w następstwie peelingu chemicznego dochodzi do złuszczenia naskórka (o różnej intensywności), które trwa kilka dni. W przypadku peelingów powierzchownych, działanie preparatów jest prawie niezauważalne, natomiast przy zastosowaniu średnio głębokich, jest bardziej intensywne i wymaga pozostania w domu przez kilka dni.

Peelingi wykonywane są w seriach 3 zabiegów, ale można też wykonać jednorazowy zabieg, by odświeżyć wygląd skóry.

Przed zabiegiem i po

Zdaniem specjalistów na tydzień przed planowanym zabiegiem trzeba odstawić retinoidy miejscowe. Pacjenci, którzy używają produktów miejscowo złuszczających powinni zrezygnować z nich na 3 dni przed.

- Powikłania są bardzo rzadkie i najczęściej wynikają z nieprzestrzegania przeciwwskazań do zabiegu. Należą do nich: uaktywnienie opryszczki lub przejściowe zaburzenia pigmentacji skóry – mówi dermatolog z Omedy.

Po zabiegu nie należy dotykać miejsc poddanych zabiegowi i nie usuwać złuszczającego się naskórka. Pacjenci po wykonanym peelingu medycznym przez 14 dni nie powinni stosować kremów i innych kosmetyków zawierających kwasy owocowe, a przez miesiąc należy bezwzględnie unikać słońca.


Artykuł zaczerpniety z portalu Eco Pro Beauty: https://ecoprobeauty.com/pl/blog/peeling-medyczny-recepta-na-zniszczona-sloncem-skore/.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.