Kiedyś schody stanowiły jedynie użytkowy element budynku, jednak biegiem lat stały się wizytówką domu. Wybór odpowiednich materiałów na schody zewnętrzne to trudna i ważna decyzja. Dobieramy je starannie, tak aby pasowały do elewacji i aranżacji podwórka, zwracamy uwagę na ich bezpieczeństwo i żywotność. Zewnętrzne schody wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i z solidnych materiałów z pewnością posłużą nam przez długie lata.

Zalety schodów granitowych zewnętrznych

Szukając schodów zewnętrznych, często dajemy się złapać w pułapkę. Wybieramy tańsze rozwiązanie, myśląc, że sprawdzi się przez długie lata. Chcemy zaoszczędzić, jednak oszczędności w tym przypadku to tylko pozory. Tak chętnie wybierany materiał na schody zewnętrzne, jakim są płytki ceramiczne, często już po pierwszym sezonie nadaje się do wymiany. Pod wpływem warunków atmosferycznych panujących w naszym klimacie, płytki wykonują niewidoczne gołym okiem ruchy – kurczą się i rozkurczają, przez co mogą pękać lub całkowicie odpadać. Duża amplituda temperatur powoduje pękanie kleju, co jest powodem często spotykanych uszkodzonych schodów z płytek. Znacznie lepiej sprawdzą się schody wykonane z kamienia naturalnego. Najbardziej polecanym materiałem jest granit. Nadaje się on do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach budynku. Granit jest ekologicznym, trwałym i odpornym na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne materiałem. Łatwo także utrzymać go w czystości. Schody granitowe są dużo bezpieczniejsze w czasie deszczu niż śliskie płytki ceramiczne. Możemy wybrać granit płomieniowany, który ma świetne właściwości antypoślizgowe, należy pamiętać jednak, że do jego czyszczenia będziemy musieli użyć karchera. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze schody z granitu były w połysku, możemy dodać piaskowane elementy, które zapewnią bezpieczeństwo przed upadkiem. Jak widać ogromną zaletą granitu jest to, że możemy obrabiać jego powierzchnię na różne sposoby. Schody granitowe swoją trwałość zawdzięczają też sposobowi montażu, ponieważ w tym przypadku nie ma łączeń i fug – stopnie robione są na wymiar. Kolejną ważną zaletą granitu jest szeroka gama wzorów i kolorów. Każdy jest w stanie znaleźć coś w swoim guście, co będzie pasowało do reszty budynku i jego otoczenia.

p8162611-1024x768.jpg

Kamień naturalny do Twojego domu – wewnętrzne schody marmurowe

Wybierając schody wewnętrzne, mamy znacznie większe możliwości. Tu możemy wybrać dowolny materiał, w zależności od naszych preferencji. Wewnętrzne schody kamienne będą świetnym rozwiązaniem, sprawdzą się dużo lepiej niż chociażby drewno. Schody z drewna łatwo nasiąkają wodą i puchną, więc trzeba pamiętać, by dobrze odsączać mopa przy sprzątaniu. Ze schodami z kamienia nie będziemy mieć takiego problemu, ponieważ nie puchną od wody i są bardziej wytrzymałe. Jeśli szukamy materiału, który podkreśli wystrój wnętrza naszego domu, doda mu elegancji i szyku, powinniśmy wybrać marmur. Wewnętrzne schody marmurowe to rozwiązanie ponadczasowe. Wpasują się perfekcyjnie w każdy styl, zarówno nowoczesny, jak i rustykalny czy minimalistyczny.

Schody kamienne z balustradą i przeszkleniami

Warto dodać, że powoli odchodzi się od klasycznego wyglądu schodów wewnętrznych i zastępuje się je innowacyjnymi sposobami montażu. Schody wspornikowe czy półkowe w połączeniu z marmurem zachwycą każdego. Nie są tak toporne jak standardowe stopnie. Takie schody marmurowe nie będą dzielić optycznie przestrzeni i dodadzą wnętrzu lekkości. Aby bardziej uwydatnić piękno kamienia naturalnego, możemy podświetlić stopnie. To oryginalne rozwiązanie pozwoli nam zrezygnować z klasycznego oświetlenia. Tak nowoczesne schody z kamienia będą prezentować się fenomenalnie w każdym wnętrzu. Podobnie jak granit, marmur ma szeroką paletę kolorów i wzorów do wyboru, co jest wielką zaletą. Nie znajdziemy dwóch identycznych kawałków kamienia naturalnego, dlatego każda aranżacja, czy to zewnętrzne schody granitowe, czy wewnętrzne schody marmurowe, będzie jedyna w swoim rodzaju. Wybierając kamień o ciepłej barwie, dodamy wnętrzom przytulności, natomiast biały lub czarny podkreśli surowość klasycznych aranżacji. Schody z marmuru są efektowne i funkcjonalne jednocześnie. Decydując się na kamień naturalny, mamy gwarancję, że nacieszymy się takimi schodami wiele lat.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/.

 


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.