Mimo, iż dyskusja o potrzebie równouprawnienia zagościła w dyskursie na dobre, a kobiety coraz odważniej sięgają po wymarzone stanowiska, nadal w przedsiębiorstwach i nauce dla kobiet jest mniej miejsc niż dla mężczyzn. Badania przeprowadzone na potrzeby Global Gender Gap Report 2020 pokazują, że uczelnie techniczne wybiera zaledwie 36% studentek, a wynagrodzenia finansowe kobiet mogą być nawet o 35% niższe niż zarobki mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Chemia jest Kobietą

We współczesnym świecie, nadal panują krzywdzące stereotypy, które poprzez rozwój świadomości społecznej oraz technologii, powoli tracą na aktualności. Kampania „Chemia jest kobietą”, ma na celu przedstawienie wizerunków kobiet, które te utarte schematy łamią i stanowić mogą inspirację dla innych osób, które w obawie przed nieznanym rezygnują ze spełniania swoich zawodowych marzeń i celów. Przez zaprezentowanie naszych bohaterek chcemy obalać szkodliwe mity, związane m.in. z mniejszą gotowością kobiet do zmian i adaptacji do nowych warunków.

W pierwszej edycji naszej kampanii zaprezentowaliśmy bohaterki, pracujące na stanowiskach uznawanych za typowo męskie, tym razem przedstawiamy kobiety, które dążąc do osiągnięcia sukcesu zawodowego zdecydowały się podjąć kroki, zmieniające o sto osiemdziesiąt stopni, zarówno ich życie, jak i życie ich bliskich. Wykazując się ogromną determinacją, przyjęły propozycję pracy poza krajem, w którym mieszkały dotychczas.

Bardzo się cieszę z kolejnej, drugiej edycji kampanii „Chemia jest kobietą”. W BASF Polska mamy do pokazania bardzo interesujące profile zawodowe kobiet, które osiągają sukcesy także w globalnych strukturach Grupy BASF. Mam nadzieję, że elastyczność naszych bohaterek, ich otwartość na zmiany, czy odwaga w podejmowaniu decyzji biznesowych będą inspiracją dla innych, także w przełamywaniu stereotypów dotyczących rozwoju zawodowego kobiet”- powiedziała Agnieszka Młynarczyk, Dyrektorka Działu Personalnego BASF Polska.

Na potrzebę drugiej edycji kampanii, stworzone zostały cztery materiały wideo, przedstawiające cztery Polki, na co dzień pracujące w zagranicznych oddziałach BASF, i chociaż branża chemiczna zagospodarowana jest w znacznej większości przez mężczyzn, to one znalazły wśród nich swoje miejsce. Jedną z nich jest mieszkająca od dziewięciu lat w Niemczech Magdalena Łosowska- Hadera, inżynierka z zamiłowania i wykształcenia.

Magdalena Łosowska- Hadera

Magdalena Łosowska- Hadera

Wybór studiów inżynierskich był dla Magdaleny czym oczywistym. W dzieciństwie wolny czas spędzała w garażu na liczeniu nakrętek, cięciu piłą, czy stukaniu młotkiem. Po studiach wyjechała na Islandię badać odnawialne źródła energii. Później trafiła do Niemiec. W BASF zajmuje się controllingiem dużych projektów inwestycyjnych. Jest odpowiedzialna za finanse przy budowach największych fabryk, na całym świecie. W ostatnim czasie przeprowadziła się  do Chin, gdzie wspierać będzie budowę kompleksu chemicznego, który jest największą inwestycją BASF w ostatnich latach. Magdalena Łosowska - Hadera mówi: „W mojej pracy, bardzo ważna jest otwartość na zmiany i akceptowanie ryzyka, szczególnie jeśli chodzi o delegacje zagraniczne. Trzeba postawić sobie cel i do niego dążyć. Projekty są tak zróżnicowane, że nigdy nie ma tutaj nudy. Zawsze jest to inny zespół, z którym pracuje, zawsze są inne wyzwania.”

Agnieszka Baker

Agnieszka Baker

Agnieszka Baker studiowała Anglistykę i Germanistykę na uniwersytecie w Jenie. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w BASF Polska w marketingu działu rozwiązań dla rolnictwa w 1995 roku. Była współodpowiedzialna za stworzenie ponad czterdziestu kampanii marketingowych, pomagając wprowadzić czterdzieści różnych produktów. Po osiemnastu latach pracy otrzymała propozycję wyjazdu na delegację. Jej przygoda w Niemczech początkowo miała potrwać cztery lata, obecnie natomiast przedłużyła się już do ośmiu. Odpowiada za branding i komunikację dla środków ochrony roślin w Europie.

Do rozwoju zawodowego potrzebne są pewne cechy osobowości, na pewno odwaga, ale także pozytywna energia i otwartość. Otwartość na ludzi, na ich różnorodność, na akceptację tego, że oni pochodzą z różnych krajów, z różnych kultur, bo taka mieszanka może uskrzydlać i dawać nam pozytywną energię” – powiedziała Agnieszka Baker.

Ewa Dziemidowicz-Borys

Ewa Dziemidowicz-Borys

Trzecią bohaterką tej edycji kampanii jest Ewa Dziemidowicz-Borys. Od 10 lat pracuje w centrali BASF w Ludwigshafen. Ukończyła studia biotechnologiczne, zrobiła także doktorat z chemii medycznej. Swoje życie zawodowe początkowo chciała związać z uczelnią. Cieszy się, że w BASF, swoją wiedzę chemiczną może wykorzystać w praktyce. Odpowiada  za bezpieczeństwo produktów oraz za ich zgodność z regulacjami na świecie. Jestzwolenniczką ciężkiej pracy, ale jak sama, czasem po prostu los jej sprzyjał.

Od początku miałam to szczęście, że na swojej drodze zawodowej spotykałam fantastycznych ludzi, którzy mnie wspierali, byli inspiracją, dawali mi energię. (…) Nie można bać się zmian i ciężkiej pracy. Trzeba myśleć pozytywnie. Być kreatywnym” - powiedziała Ewa Dziemidowicz- Borys.

Elżbieta Wiankowska

Elżbieta Wiankowska

Kolejną uczestniczką kampanii przedstawionej w tej edycji „Chemia jest Kobietą” jest Elżbieta Wiankowska - kierowniczka działu zajmującego się zarządzaniem procesami w eksporcie na rynku globalnym. Absolwentka germanistyki oraz zarządzania. Planowała zostać wykładowcą na Uniwersytecie w Toruniu. Osiemnaście lat temu wyjechała w delegację, która początkowo miała trwać rok. Chociaż nigdy nie podejrzewała, że będzie pracować w jednej firmie ponad dwadzieścia lat, z BASF nie planuje się rozstawać.

Szukałam wyzwań także poza koncernem, ale z perspektywy czasu cieszę się, że nie przyjęłam żadnej oferty. Pozostaję tutaj, ale w tym roku zmieniam dział i będę robić coś innego. Pracując osiemnaście czy dwadzieścia lat dla jednej firmy to nie oznacza, że się robi ciągle to samo.. Można co dwa lata zajmować się jakimś innym tematem i rozwijać się dalej” - mówi Elżbieta Wiankowska.

Agnieszka Bartosiak

Agnieszka Bartosiak

Agnieszka Bartosiak to ostatnia bohaterka kampanii. Pochodzi z Ełku. W BASF pracuje od 21 lat. Wyjeżdżała na kontrakty w Niemczech i do Kanady. Zarządzała m.in. projektami w centrali firmy w Niemczech, finansowaniem inwestycji w Azji, a także finansami i usługami biznesowymi w Kanadzie. Obecnie odpowiada za finanse, kontroling i zarządzanie danymi Działu Rozwiązań dla Rolnictwa na całą Amerykę Północną i kieruje ponad 80 osobowym zespołem.

Już na studiach w Stanach Zjednoczonych zbierałam doświadczenie zawodowe pracując na pół etatu. Firma BASF miała świetna ofertą dla studentów – wzięłam udział w specjalnym 18-miesiecznym programie, którego celem było zapoznanie młodego pracownika z funkcjonowaniem firmy i możliwościami rozwoju przyszłych liderów. Czasami zastanawiam się co by było, gdybym nie wyjechała wtedy jako 15 latka z Polski. Wierzę, że to były dobre decyzje. Z determinacją, optymizmem i gotowością do ciężkiej pracy  przyjmowałam każde wyzwanie i pchałam siebie do przodu” – powiedziała Agnieszka Bartosiak.

Chemia jest Kobietą

Chemia jest Kobietą” to kampania społeczna zainaugurowana przez BASF w 2021 roku. W pierwszej edycji kampanii zostały zaprezentowanie sylwetki 8 kobiet pracujących w BASF Polska często na stereotypowo postrzeganych – tzw. męskich stanowiskach. Kampania miała być zachętą dla wszystkich kobiet, zarówno tych z dużym doświadczeniem, jak i tych, które dopiero zaczynają studia czy ścieżkę kariery, by podejmować odważne decyzje zawodowe, bazując na tym co nas interesuje. Nawet jeżeli przez jakiś czas oznacza to pracę w środowisku zdominowanym przez jedną płeć.

W drugiej edycji kampania promuje odwagę w podejmowaniu decyzji zawodowych, a  także otwartość i elastyczność na zmiany, które mogą pojawić się na ścieżce kariery.

Partnerami kampanii są: Global Compact Network Poland, Karta Różnorodności, koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Forbes Women Polska, Chemia i Biznes.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.basf.com/pl/pl/who-we-are/chemia-jest-kobieta.html.

Z artykułem tym powiązane są następujące tagi (słowa kluczowe):


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.