Reklamowy film

Filmy reklamowe działają na odbiorców w sposób motywujący i angażujący, dzięki czemu mają istotną przewagę nad wieloma innymi narzędziami marketingowymi. Nieprawidłowo przygotowany spot może być jednak niezrozumiały lub nudny dla potencjalnego klienta, a tym samym skutecznie zniechęcać go do skorzystania z oferty. Jakie cechy powinien zatem posiadać film reklamowy, aby dobrze spełniał swoje zadanie?

Funkcje spotu reklamowego

Reklama medialna należy do najpopularniejszych form promocji. Do jej niewątpliwych zalet zaliczyć można skuteczność, utożsamianą zazwyczaj ze wzrostem sprzedaży reklamowanych produktów lub usług. Popularne filmy reklamowe pełnią jednak szereg innych funkcji:

  • kształtują wizerunek firmy,
  • popularyzują markę,
  • przekazują klientom ważne informacje,
  • wpływają na lojalność odbiorców.

Spot zazwyczaj trwa mniej niż minutę, przez co jego przygotowanie jest sporym wyzwaniem. Film reklamowy powinien być łatwo zrozumiały i skierowany do ogółu społeczności, a zarazem nowoczesny i unikalny. Jednocześnie musi zadowolić nawet najbardziej wybrednych odbiorców, aby zachęcić ich do skorzystania z oferty. Wśród klientów najbardziej pozytywny odbiór zyskują spoty, które przygotowane są z poszanowaniem najważniejszych tradycji i nie wywołują kontrowersji.

Treść filmu reklamowego

Aby film reklamowy spełniał swoje zadanie, jego treść powinna być jednoznaczna i stosunkowo prosta. Odbiorcy nie przepadają za skomplikowanymi komunikatami, które przedłużają się w nieskończoność i szybko wywołują znużenie. Jasna formuła ma większe szanse zagościć w świadomości potencjalnych konsumentów na dłużej. Hasła promocyjne powinny być lapidarne i krótkie, ale zarazem oryginalne i ciekawe. Muszą zawierać jedynie informacje najbardziej istotne z promocyjnego punktu widzenia. Aby spot reklamowy wyróżnił się na tle innych, powinien w jakiś sposób przykuwać uwagę odbiorcy. Nie jest jednak wskazane przesadzanie i nadmierne zaskakiwanie widzów stylistyką spotu. Treść reklamy zawsze wysunięta powinna być na pierwszy plan, a najlepiej podana w formie dość lekkiej i zabawnej. Zwroty wykorzystywane w najlepszych spotach zyskują z czasem szansę wejścia do języka potocznego, co nadaje im wartości porzekadeł.

Scenariusz klipu reklamowego

Najbardziej istotnym składnikiem skutecznego filmu reklamowego jest jego skrypt, czyli scenariusz. Przed jego opracowaniem, należy przede wszystkim poznać najbardziej podstawowe czynniki wpływające na daną branżę. Scenariusz powinien uwzględniać najważniejsze z reklamowego punktu widzenia treści, skierowane bezpośrednio w do wybranej grupy docelowej. Nie bez znaczenia pozostaje język, który powinien być bliski potencjalnym klientom oraz łatwo dla nich zrozumiały. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się także klipy reklamowe "Unscripted", które tworzone są w spontaniczny sposób. Mimo braku przygotowanego wcześniej scenariusza, tego rodzaju filmy posiadają starannie opracowaną strukturę oraz precyzyjnie wyznaczone cele. Nierzadko wymagają nawet więcej pracy, niż standardowe spoty. Niezależnie od obranej metody działania, w każdym przypadku kluczowe jest ustalenie jednoznacznego komunikatu przekazywanego w reklamie.

Wartościowe informacje i jasny przekaz

Film reklamowy powinien skupiać się przede wszystkim na najważniejszych informacjach dotyczących promowanego produktu lub usługi. Na szczególną uwagę zasługują wszelkie ich cechy unikalne, niedostępne wcześniej możliwości czy też gwarancja skuteczności. Twórcy spotów bardzo często angażują do wystąpienia w reklamie znane osoby, nierzadko kojarzące się z promowanym produktem lub cieszące się powszechnym zaufaniem wśród odbiorców. Takie rozwiązanie wzbudza zainteresowanie potencjalnych konsumentów, a zarazem nadaje reklamie jednoznaczności. Szybkie skojarzenia i jasny przekaz to podstawa dobrego filmu reklamowego. Błędem jest sięganie po przesadnie oryginalne formy, które często utrudniają odbiór istotnych oraz sensownych informacji. W takiej sytuacji odbiorca czuje się zdezorientowany, ponieważ po prostu nie rozumie zaprezentowanej w filmie treści.

Dystrybucja filmu reklamowego

Filmy reklamowe kojarzone były jeszcze do niedawna głównie z tradycyjnymi klipami telewizyjnymi. Obecnie korzystanie z wideo w sieci jest na tyle łatwe i popularne, że to właśnie internet stał się głównym miejscem dystrybucji spotów. Taka forma marketingu jest jednak wyłącznie środkiem do celu. Profesjonalnie opracowany i wyprodukowany film reklamowy może być potężnym narzędziem, jeżeli zostanie w odpowiedni sposób udostępniony użytkownikom. Obecnie praktycznie każda firma korzystająca z takich metod promowania:

  • posiada własną stronę internetową,
  • jest obecna w mediach społecznościowych,
  • prowadzi aktywny kanał na YouTube.

Sposób, w jaki spot będzie dystrybuowany powinien być opracowany jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. Istnieje wiele mniej lub bardziej standardowych metod rozpowszechniania video w internecie. Warto więc dokładnie przeanalizować dostępne rozwiązania, a na koniec wybrać to najlepsze.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Sztos.tv.


Przeczytaj także:

Polecane serwisy

Zaparaszamy do odwiedzenia strony z suplementami diety: https://eco-supplements.com/pl/, oraz z suplementami diety na odchudzanie: http://www.konsultantka.com.pl/. Znajdziecie tam rzetelne opisy wybranych suplementów takich jak krople na odchudzanie Eco Slim, koktajl Chocolate Slim, preparaty Ultra Slim czy Therma Cuts.

Warto przeczytać

Zobacz też

Szukaj

Ona24.eu - All rights reserved.