Artykuł Nowa miara dla Rodziny napisany przez dnia 07 październik 2011. Wyszukiwany jest po takich frazach jak: rodzina na swoim, budownictwo.

LazurowaOd października, po kolejnej zmianie limitów w programie Rodzina na swoim otrzymanie dopłat do mieszkań kupowanych w Warszawie będzie jeszcze bardziej utrudnione. W niektórych miastach natomiast łatwiej, niż wcześniej można teraz znaleźć nieruchomość, na którą możliwe jest zaciągnięcie pożyczki z dopłatą.

Już we wrześniu br. w związku z nowelizacją programu RnS, limity cen mieszkań, które kwalifikowały się do dopłat zostały w całym kraju znacznie obniżone. Kolejne zmiany limitów weszły w życie od października br. Tym razem wynikają ze stale dokonywanej aktualizacji wysokości kosztu budowy jednego metra kwadratowego nieruchomości mieszkalnej dokonywanej przez wojewodów w poszczególnych rejonach kraju.

Jak oblicza Home Broker w 12 głównych miastach – stolicach województw w październiku udział w ofercie rynkowej lokali kwalifikujących się do dopłat wzrósł z 14 do 19 proc. na rynku pierwotnym i z 9 do 12 proc. na rynku wtórnym. W każdym z poszczególnych miast sytuacja wygląda jednak inaczej.

W Warszawie mniej dopłat

W niektórych miastach takich jak: Bydgoszcz, Katowice, Łódź, Poznań czy, Toruń limity wzrosły i łatwiej jest w nich znaleźć lokum, przy zakupie którego połowę odsetek może dopłacić państwo. W stolicy limit ceny 1 mkw. w październiku kolejny raz zmniejszył się. W związku z decyzją wojewody, który obniżył wskaźnik odtworzeniowy budowy jednego metra kwadratowego w Warszawie można teraz uzyskać dopłatę do nowych mieszkań, których cena nie przekracza 6435 zł/mkw. (dotąd 7011,50 zł/mkw.).

W ten sposób tylko na 17 proc. nowych lokali będących w ofercie deweloperów, wystawionych do sprzedaży na portalu Tabelaofert.pl można uzyskać rządowe dofinansowanie. Kupujący mają do dyspozycji ponad 2,2 tys. takich mieszkań, głównie w inwestycjach położonych na obrzeżach miasta. W bardziej centralnych lokalizacjach nie jest prostą rzeczą je znaleźć. – Nawet po nowelizacji programu Rodzina na swoim, na wszystkie mieszkania, które spełniały warunek metrażu (do 75 mkw.), które mamy jeszcze w sprzedaży na oddanym już do użytkowania Osiedlu Lazurowa w Bemowie można było otrzymać dopłaty (cena katalogowa od 5 800 zł/mkw.). Po październikowej obniżce, tylko co piąte mieszkanie kwalifikuje się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą – twierdzi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.

Stołeczny rynek wtórny i podwarszawski bez dopłat

Na warszawskim rynku wtórnym limit zmniejszył się jeszcze bardziej, z 5609 zł/mkw. do 5148 zł za 1 mkw. Taki poziom stawek na lokale z drugiej ręki, wyłącza praktycznie stołeczny rynek używanych mieszkań z programu. W Warszawie można w prawdzie znaleźć takie lokum, ale jest ich tak mało, a ich lokalizacja i standard pozostawia tak wiele do życzenia, że stanowią zaledwie margines na rynku. W ten sposób otrzymanie dopłat na mieszkanie kupowane na rynku wtórnym w Warszawie jest dziś raczej nieosiągalne.

Podobnie sytuacja wygląda w gminach podwarszawskich. Limity dla województwa mazowieckiego, wyłączając stolicę, spadły do poziomu 3636 zł za 1 mkw. dla rynku pierwotnym i 2908 zł za 1 mkw. dla mieszkań używanych. Tym samym, znalezienie mieszkania, które kwalifikowałoby się do dopłat jest na tym obszarze nie lada wyczynem.

W miastach regionalnych zwyżka

W niektórych miastach, dla odmiany poszukujący mieszkań, na które można uzyskać dopłatę znaleźli się w październiku w lepszej sytuacji. Wzrost limitów cen w Bydgoszczy i Toruniu spowodował, że na rynku pierwotnym do dofinansowania kwalifikują się prawie wszystkie mieszkania o powierzchni do 75 mkw. W przypadku mieszkań używanych zaś co drugi lokal, obliczają eksperci Home Broker.

Największy wzrost limitu cen jest udziałem Lublina. Mimo to dostępność mieszkań,  jakie można kupić z dofinansowaniem niewiele się tam zmieniła, bo stawki w tym mieście są znacznie wyższe.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.