Artykuł Dieta wegetariańska-dietą przyszłości ? napisany przez dnia 23 luty 2012. Wyszukiwany jest po takich frazach jak: wegetarianizm, dieta, Primavika.

prima cutNa temat diety wegetariańskiej w naszym kraju zdanie jest podzielone. Jej przeciwnicy twierdzą, że niesie to za sobą ryzyko niedowitaminizowania i skazuje organizm na poważne braki odżywcze. Zwolennicy natomiast powtarzają, iż to jedyny sposób zdrowego odżywiania. Gdzie leży prawda?

Dietetycy i naukowcy są w tek kwestii zgodni: dla prawidłowego funkcjonowania organizmu istotne jest nie tyle jakie pokarmy spożywamy, ale czy zawarte w nich witaminy i mikroelementy pokrywają dzienne zapotrzebowanie człowieka na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Twierdzenie to jest prawdziwe, o ile sięgamy po zdrowe produkty-faszerowany sterydami kurczak z promocji w hipermarkecie, nawet z wieloskładnikową sałatką warzywną, która dostarczy nam niezbędnych witamin, nigdy nie dorówna na przykład cieciorce w pomidorach z uprawy ekologicznej, podanej z brązowym ryżem i mizerią. Niestety żyjemy w czasach zmodyfikowanej genetycznie, ulepszanej glutaminianem żywności. Rzadko czytamy etykiety i zastanawiamy się jakie składniki wchodzą w skład danego produktu.W tym znaczeniu wegetarianizm na pewno jest najzdrowszą dietą. Należy pamiętać, że nie chodzi w nim tylko o zrezygnowanie z  dań mięsnych, ale o pewien styl życia i świadomości żywieniowej. Jak wyjaśnia lek. med. Grażyna Kuczek-konsultant marki Primavika, specjalizującej się w produktach kuchni wegetariańskiej:

Prawidłowo prowadzona dieta wegetariańska jest najzdrowsza. W pokarmach zwierzęcych nie istnieją praktycznie żadne składniki odżywcze, które nie występowałyby w lepszej formie w produktach roślinnych. Wegetariański sposób odżywiania, dostarcza pełnowartościowego białka, węglowodanów, tłuszczów, bo nienasyconych i wolnych od cholesterolu. Zawiera także obfitość witamin, minerałów, błonnik pokarmowy oraz niezliczone związki fitochemiczne o przeróżnym dobroczynnym działaniu na organizm. Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska nie tylko spełnia zapotrzebowanie żywieniowe, ale również zapewnia korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Istnieje obecnie dużo dowodów na to, że nieprzetwarzana dieta roślinna chroni serce, kości, nerki i mózg. A do tego duża dostępność różnorodnych produktów roślinnych czyni ją ciekawą, kolorową, smaczna i prostą w stosowaniu. I trudno się dziwić, że sięga po nią coraz więcej osób świadomych korzyści, jakie przynosi.

Żeby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników musimy nauczyć się odpowiedniej urozmaiconej kuchni. Pasta z soczewicy, czy bezmięsne pulpeciki, odpowiednio przygotowane niczym nie ustępują, ani w walorach smakowych, ani odżywczych, klasycznym daniom kuchni. Obecny rynek dostarcza nam całą gamę produktów wegetariańskich, przydatne osobom, które chcą przygotować odpowiedni jarski posiłek. Oprócz popularnej soi, zaczęto dostrzegać także inne składniki genialnie sprawdzające się jako baza. Jednym z nich jest ciecierzyca zwana cieciorką. Zawiera ona 25% białka o korzystnym składzie aminokwasowym. Wykorzystuje ją na przykład firma Primavika do produkcji pasztetów wegetariańskich-niezwykle sycących i zdrowych.

Jak widać wegetarianizm nie oznacza rezygnacji z tak lubianych przez nas kotletów, pulpetów, czy pasztetów. Ich bezmięsny odpowiednik jest równie atrakcyjny, a korzyści dla niego nieocenione!


Przeczytaj także:

Polecane serwisy

Zaparaszamy do odwiedzenia strony z suplementami diety: https://eco-supplements.com/pl/, oraz z suplementami diety na odchudzanie: http://www.konsultantka.com.pl/. Znajdziecie tam rzetelne opisy wybranych suplementów takich jak krople na odchudzanie Eco Slim, koktajl Chocolate Slim, preparaty Ultra Slim czy Therma Cuts.

Warto przeczytać

Zobacz też

Szukaj

Ona24.eu - All rights reserved.