Artykuł Ściany działowe – elementarz dobrego montażu napisany przez dnia 17 luty 2016.

Ściany działowe to popularne i wygodne rozwiązanie, które może zostać wykorzystane wtedy, kiedy chcemy odpowiednio zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu lub domu. Nowoczesne systemy suchej zabudowy w połączeniu z wypełnieniem wełną mineralną o grubości np. 100 mm pozwalają osiągnąć izolacyjność akustyczną o 14 dB lepszą niż w analogicznej konstrukcji bez wykorzystania wełny.

 

Nowoczesne technologie

Dostępne dziś materiały montażowe i wykończeniowe pozwalają stworzyć przegrodę spełniającą wszystkie wymagania cieplne, akustyczne oraz przeciwpożarowe. Przegrody montowane z użyciem wełny mineralnej zachowują najwyższe parametry techniczne w wymienionych wyżej obszarach, a do tego konstrukcja taka jest lekka i nie obciąża stropu. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja ścianki działowej musi być wykonana bardzo dokładnie, aby w żadnym miejscu nie było mostków akustycznych. „Dla wełny mineralnej zamontowanej w przestrzeni wewnętrznej ściany, najważniejsze jest jej dokładne ułożenie bez szczelin pomiędzy izolacją i profilami oraz między podłogą i stropami. Elastyczność wełny mineralnej w ECOSE® Technology zapewnia doskonałe wypełnienie przestrzeni w ścianie oraz szczelne przyleganie sąsiadujących płyt. Dodatkowo np. wełna produkowana w technologii ECOSE® posiada certyfikat EUROFINS GOLD świadczący o jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia, w którym została zastosowana. ” - mówi Ewa Kosmala, Dyrektor Techniczny firmy Knauf Insulation.

Zasady dobrego montażu

Ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu wykonuje się szybko, lecz potrzebna jest do tego wiedza i staranność. Dlatego najlepiej do tego zadania wynająć specjalnie przeszkolone ekipy montażowe. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych błędów wykonawczych. Montaż takiej ściany zaczynamy od wyznaczenia powierzchni montażu i umieszczenia w stropie kołków rozporowych rozmieszczonych w odstępie co jeden metr. Zanim umocujemy do stropu element konstrukcyjny musimy pamiętać o naklejeniu taśmy akustycznej. Kolejnym krokiem jest wstawienie szkieletu konstrukcji ścianki działowej.

W miejscu wykonania otworu na drzwi, montujemy do stropu i podłoża specjalne kątowniki do których są montowane sztywne profile. Następnie przystępujemy do przykręcania wkrętami płyt gipsowo-kartonowych. Po zamontowaniu płyt z jednej strony ścianki układamy izolację z lekkiej wełny mineralnej. Przystępując do przykręcania płyt z drugiej strony, należy pamiętać o mocowaniu ich w tzw. mijankę (tak, by ich poprzeczne krawędzie nie wypadały w jednej linii). Szczególne znaczenie ma dokładne wykończenie styku płyt ze stropem. Płyty przykręcamy wkrętami w odstępach 25 cm. Wystarczy jeszcze użyć odpowiedniej masy szpachlowej pomiędzy płytami. W taki sposób łatwo i szybko możemy zaaranżować przestrzeń w naszym mieszkaniu lub domu, bez konieczności czasochłonnego murowania ścian między pomieszczeniami.

***

O firmie Knauf Insulation

Knauf Insulation wchodząca w skład niemieckiej Grupy Knauf to jeden z czołowych producentów materiałów izolacyjnych, posiadający ponad trzydziestoletnie doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań przeznaczonych dla budynków mieszkalnych, niemieszkalnych i obiektów przemysłowych. Zaangażowanie w dostarczanie materiałów wspierających zrównoważony rozwój w budownictwie potwierdza wprowadzanie wełny nowej generacji w ECOSE® Technology. Firma zatrudnia ponad 5000 pracowników w 35 krajach i posiada 30 zakładów produkcyjnych. Knauf Insulation od lat posiada stabilną pozycję rynkową i rozwija się dynamicznie pod względem operacyjnym i finansowym. W 2009 roku firma odnotowała obroty przekraczające 1,1 mld euro.


Przeczytaj także:

Polecane serwisy

Zaparaszamy do odwiedzenia strony z suplementami diety: https://eco-supplements.com/pl/, oraz z suplementami diety na odchudzanie: http://www.konsultantka.com.pl/. Znajdziecie tam rzetelne opisy wybranych suplementów takich jak krople na odchudzanie Eco Slim, koktajl Chocolate Slim, preparaty Ultra Slim czy Therma Cuts.

Warto przeczytać

Zobacz też

Szukaj

Ona24.eu - All rights reserved.