Roczny wzrost cen dóbr i usług wyniósł w sierpniu br. 4,8 proc. i był niższy od prognoz analityków Ministerstwa Gospodarki. Zatrudnienie z kolei było większe o 4,2 proc. niż przed rokiem. Eksperci MG oczekują, że w najbliższych miesiącach liczba zatrudnionych osób utrzyma się na poziomie zbliżonym do wyników z lipca.

W porównaniu z lipcem br. inflacja była niższa o 0,4 proc., co miało związek przede wszystkim ze spadkiem cen żywności i paliw. Mniej płaciliśmy również za odzież i obuwie (o 1,8 proc.), transport (o 0,8 proc.) oraz rekreację i kulturę (o 0,5 proc.). Więcej niż przed miesiącem kosztowały natomiast m.in. alkohol i wyroby tytoniowe, nośniki energii, wyposażenie mieszkania oraz restauracje i hotele.

Analitycy MG oczekują we wrześniu nieznacznego wzrostu cen – o ok. 0,3 proc. w porównaniu z sierpniem. Natomiast w ujęciu rocznym spodziewają się spadku dynamiki cen, do 4,3 proc.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w stosunku do lipca br. nie zmieniło się i wyniosło blisko 5,4 mln osób. Według prognoz Ministerstwa Gospodarki stan ten utrzyma się w kolejnych miesiącach. Jednak roczna dynamika zatrudnienia jest najniższa w tym roku. Analitycy MG spodziewają się dalszego obniżenia wartości tego wskaźnika, co będzie m.in. efektem wpływu czynników sezonowych.

W porównaniu z sierpniem ub.r. o 9,7 proc. wzrosło natomiast przeciętne wynagrodzenie (do 3165,14 zł). Wynik ten był jednak najniższy w skali roku, co zdaniem ekspertów MG związane jest m.in. ze spadkiem dynamiki zatrudnienia, ograniczającym pozycje negocjacyjne pracowników.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.