Gospodarka

W minionym roku działalność w Polsce zawiesiło 10 000 hoteli i ponad 400 biur podróży. Branża turystyczna walczy o klientów, m.in. z pomocą marketingu internetowego. W pierwszym kwartale 2021 r. pierwszy raz od niemal dekady liczba działalności z branży turystycznej wykreślonych z rejestru KRS przekroczyła liczbę nowych firm. Z polskiego rynku turystycznego zniknęło bezpowrotnie blisko 80 firm, a kolejnych 185 zostało zawieszonych. W tym samym okresie zawieszono działalność niemal 500 hoteli i obiektów noclegowych, o 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Teraz, w obliczu znoszenia obostrzeń i nadchodzących wakacji, branża wraca do walki o klienta - m.in. z pomocą automatyzacji marketingu internetowego.

54% pracowników ankietowanych na całym świecie przez EY w ramach badania EY 2021 Work Reimagined Employee Survey zadeklarowało, że rozważy odejście z pracy, jeśli nie zostanie im zapewniona możliwość elastycznej pracy, w zakresie tego „gdzie” i „kiedy” pracują. To „gdzie” będzie wykonywana praca jest kwestią ważną dla 87% ankietowanych, natomiast elastyczne godziny pracy są istotne dla 88%. Gdyby ankietowani mieli wybrać tylko jedną możliwość i móc decydować jedynie gdzie pracują lub jedynie kiedy pracują, 54% wybrałoby elastyczność dotyczącą godzin pracy. Dla 40% ważniejszy jest warunek miejsca pracy. Nie zmienia to faktu, że 76% badanych jest zadowolonych ze swojej obecnej pracy a 93% prawdopodobnie zostanie w niej przez najbliższe 12 miesięcy.

Czytaj więcej: Ponad połowa pracowników może odejść, jeśli firmy nie zapewnią im elastycznych warunków pracy –...

Przedsiębiorcom skończyła się cierpliwość. Żądają od premiera spełnienia złożonych im obietnic. Chcą też, aby państwo przestało ich szykanować. Brak przejrzystych przepisów, uciążliwe kontrole, procesy, które ciągną się latami, i traktowanie ich przez przedstawicieli organów ścigania jak kryminalistów – to najbardziej trapi przedsiębiorców.

Dynamika PKB w 2007 roku wyniosła 6,7 proc. wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 6,6 proc. Wartość nominalna PKB w 2007 roku wyniosła 1.175,266 mln zł - podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie. Wartość nominalna PKB w 2006 roku wyniosła 1.060,031 mln zł. 

Europejscy, japońscy i amerykańscy przedsiębiorcy wzywają do wspólnego działania na rzecz poprawy globalnych standardów związanych z prawami własności intelektualnej.

{mosimage}Projekt Krajowego Programu Reform na lata 2008 – 2011 (KPR 2008-2011) jest zdecydowanie lepiej skonstruowanym planem niż jego poprzednik na lata 2005-2008. 

Prezes NBP Sławomir Skrzypek prognozuje, że Polskę czeka w przyszłym roku duże spowolnienie rozwoju gospodarczego w związku z kryzysem na amerykańskich rynkach finansowych.

Włoski Fiat przejmuje największego serbskiego producenta samochodów - Zastavę. Umowę o wspólnym przedsięwzięciu, oznaczającym przejęcie zakładów w Kragujevacu, podpisali w Belgradzie wicepremier Serbii Mladjan Dinkić i szef zarządu turyńskiego koncernu Sergio Marchionne. 

Ponad 150 prominentnych amerykańskich ekonomistów, w tym trzech laureatów Nagrody Nobla wystąpiło do Kongresu USA, aby ten wstrzymał się z przyjęciem Planu Paulsona do momentu gruntownej analizy jego wpływu na gospodarkę.

Amerykański deweloper PI - Polimeni International w ciągu kilku najbliższych lat ma zamiar zainwestować około 500 mln USD w budowę centrów handlowych i apartamentowców w Polsce.

Ona24.eu - All rights reserved.