Artykuł Kominek z płaszczem wodnym napisany przez dnia 29 październik 2011. Wyszukiwany jest po takich frazach jak: Turbokominek®, Turbokominek, Turbosolar®, Turbosolar, kominek.

TurbokominekOd kiedy Prometeusz podarował ludzkości ogień, nie przestaje on fascynować i przyciągać swą magią i mityczną siłą. Symbolizuje między innymi wieczność, pierwiastek podstawowy, praprzyczynę, miłość i ciepło. Motyw ognia przewija się w literaturze i sztuce. Żywioł ten jest źródłem inspiracji dla artystów, ale także przemawia do każdego z nas poprzez ognistość uczuć, namiętności, pasje, witalność i potrzebę działania.

Towarzyszy nam przez wieki, dlatego nie powinno go zabraknąć w żadnym domu - dzisiaj prawie każdy nowo wybudowany dom posiada godne miejsce na ogień - kominek. I chociaż kojąco wpływa na nas widok tańczących płomieni na palenisku kominka, cenimy jego ciepło i urok romantycznych kolacji przy blasku ognia, to decydując się na montaż kominka bierzemy pod uwagę przede wszystkim względy praktyczne – o ile kominek pomoże nam obniżyć rachunki za ogrzewanie i czy pozwoli nam uniezależnić się od dostawców mediów, na ile będzie alternatywą ogrzewania na wypadek awarii, ozdobą salonu czy również źródłem ciepła służącym do ogrzania domu i wody użytkowej.

Turbosolar

Turbosolar (1)

Jeśli już decydujemy się na ten rodzaj ogrzewania pojawia się pytanie – jaki kominek zakupić? Oferta rynkowa jest niezmiernie bogata i każdy może wybierać spośród czterech rodzajów kominków, wśród których, w zależności od funkcji jakie pełnią, znajdą się kominki: otwarty, konwekcyjny, kumulacyjny i z możliwością podłączenia do instalacji ogrzewania działającej w układzie zamkniętym. Coraz popularniejsze stają się właśnie te ostatnie - kominki z płaszczem wodnym, ponieważ ich rolą jest nie tylko ogrzewanie reprezentacyjnego pomieszczenia w domu: pokoju dziennego, jadalni czy salonu, ale również dostarczanie ciepła dla całego budynku oraz ogrzewanie wody użytkowej, czyli praca na rzecz instalacji co i cwu.  Działanie takiego kominka charakteryzuje się tym, że część energii wytworzonej w procesie spalania oddawana jest do wody. Zazwyczaj odbywa się to poprzez dodatkowo zamontowany płytowy wymiennik ciepła lub warstwowy zbiornik buforowy. Istnieją jednak urządzenia z wbudowanym wymiennikiem i tym samym przystosowane do pracy w sprawniej działającym i bezpieczniejszym systemie zamkniętym – dobre dla domu i ułatwiające pracę instalatorowi.

Turbokominek®

Takim urządzeniem jest  Turbokominek® - patentowe rozwiązanie firmy Makroterm, który poprzez wbudowany wymiennik rozdziela układy na zamknięty i otwarty, umożliwiając podłączenie kominka bezpośrednio do instalacji działającej w układzie zamkniętym. Oprócz wymienionej właściwości Turbokominek® posiada mikroprocesorowy system sterowania, który zarządza między innymi procesem spalania, obwodami ogrzewania, pracą pomp co i cwu oraz przewiduje temperaturę w płaszczu kominka. Jest to niezwykle istotne ze względu na bezpieczeństwo – sterowanie dopływem powietrza do paleniska zabezpiecza przed powstawaniem tlenków węgla, automatyka chroni również płaszcz wodny przed przegrzaniem na wypadek przerwy w dostawie prądu. Sterownik T-com posiada także inną praktyczną funkcję – możliwość ustawienia pracy w trybie „Zima” (funkcja SEZ 0 lub 1 na sterowniku)  lub „Lato” (funkcja SEZ 2 na sterowniku) – dzięki tej ostatniej kominek będzie nam ogrzewał w lecie tylko wodę użytkową.
Chociaż ten wysokowydajny kominek może pracować jako jedyne źródło ciepła, producent przewidział dla niego główną rolę w nowoczesnym systemie instalacji grzewczej, polegającą na współpracy z kolektorem słonecznym Turbosolar® oraz uzupełniającym kotłem: gazowym, olejowym lub elektrycznym.

Turbosolar (2)

Turbosolar (2)

Zintegrowane Ogrzewanie dzięki pracy wymienionych urządzeń na rzecz jednej instalacji ogrzewania - co i ciepłej wody użytkowej – cwu zapewnia jeszcze większą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne dla domu oraz optymalizację kosztów, tym bardziej że Turbokominek® współpracuje z Integratorem, który inteligentnie steruje pracą całej instalacji. Integrator, czyli wysokiej klasy rozdzielacz łączy energię ze źródeł ciepła przekierowując ją w zależności od zapotrzebowania do różnych odbiorników, w pierwszej kolejności dostarczając energię do zasobnika z ciepłą wodą użytkową.
Aby ostatecznie zdecydować o wyborze kominka z płaszczem wodnym warto wziąć także pod uwagę aspekt ekologiczny – w Turbokominku®  palimy drewnem, które podczas spalania nie zanieczyszcza środowiska. Natomiast gdy w przyszłości zechcemy dołączyć kolejne źródło ciepła – kolektor słoneczny, od wczesnej wiosny do późnej jesieni Turbosolar® dostarczy nam darmowej energii czerpanej ze Słońca.

Turbokominek (2)

Turbokominek


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.