W finale 19-tej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku znaleźli się przedstawiciele 12 firm.

- Mamy przyjemność już po raz 19-ty prowadzić polską edycję międzynarodowego konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Cieszymy się, że polscy przedsiębiorcy po raz kolejny będą reprezentować nasz kraj podczas rywalizacji o tytuł EY World Entrepreneur Of The Year. W przygotowanie i prowadzenie programu EY Przedsiębiorca Roku co roku angażuje się ponad setka pracowników EY, którzy spotykają się z przedsiębiorcami, aby móc przygotować analizy kandydatów dla niezależnego jury – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

- Nasi pracownicy przygotowali setki dokumentów i liczne analizy, które pomagają w pracy jury. Jako audytor konkursu mogę potwierdzić, że proces wyboru finalistów został przeprowadzony rzetelnie i obiektywnie. Zadanie wyłonienia laureatów przez jury konkursu EY Przedsiębiorca Roku jest w tym roku niełatwe, ze względu na dużą liczbę silnych kandydatów – dodaje Marek Jarocki, audytor konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Oto lista nominowanych osób w ramach poszczególnych kategorii.

Produkcja i Usługi

Nowe Technologie/Innowacyjność

Nowy Biznes

Spośród finalistów niezależne Jury wyłoni najlepszego przedsiębiorcę w oparciu o sześć kryteriów: przedsiębiorczość, wyniki finansowe, strategia, działalność międzynarodowa, relacje z pracownikami i otoczeniem oraz nowe technologie. W skład 13-osobowego gremium wchodzą autorytety ze świata biznesu oraz rotacyjnie zwycięzcy poprzednich edycji konkursu.

Jury

 • Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
 • Filip Granek, Prezes XTPL S.A., Przedsiębiorca Roku 2018
 • Marcin Grzymkowski – Prezes MKK3 i założyciel eobuwie.pl, Przedsiębiorca Roku 2016
 • Marcin Iwiński - Wiceprezes CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008
 • Igor Klaja – Prezes OTCF, Przedsiębiorca Roku 2020
 • Piotr Krupa – Prezes KRUK S.A., Przedsiębiorca Roku 2017
 • Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014
 • Krzysztof Pawiński - Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011
 • Ewald Raben – Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012
 • Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors
 • Artur Rytel - Prezes Green Holding, Przedsiębiorca Roku 2019
 • Kinga Stanisławska – Partner Zarządzający i Założycielka Experior Venture Fund
 • Andrzej Wiśniowski – Twórca firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013

Zwycięzców w kategoriach Produkcja i Usługi, Nowy Biznes, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz zdobywcę tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2021 poznamy podczas Gali Finałowej 4 marca 2022 r. Wydarzenie będzie transmitowane w TVN24 BiS.

Zwycięzca polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku będzie reprezentować nasz kraj podczas międzynarodowego finału, gdzie zmierzy się z laureatami lokalnych edycji konkursu z około 60 krajów. Gala World Entrepreneur of the Year odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Monte Carlo.

Partnerzy konkursu: PKO Bank Polski, Polski Fundusz Rozwoju, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Gazeta Wyborcza, Puls Biznesu, money.pl, TVN24 BiS.

Partner Gali: Totalizator Sportowy.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: https://przedsiebiorcaroku.pl/

O firmie EY

EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskiedoradztwo podatkowedoradztwo biznesowe oraz doradztwo strategiczne i transakcyjne. Na całym świecie EY ma ponad 700 biur w 150 krajach, w których pracuje blisko 300 tys. specjalistów. Łączą ich wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom najwyższej jakości usług. Misją EY jest  - „Building a Better Working World”, bo lepiej funkcjonujący świat to lepiej funkcjonujące gospodarki, społeczeństwa i my sami.

EY w Polsce to prawie 4000 specjalistów pracujących w 7 biurach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu oraz w Centrum Usług Wspólnych EY. EY Polska był wielokrotnie nagradzany przez media biznesowe tytułami najlepszej i najskuteczniejszej firmy doradztwa podatkowego, firma wygrywała również rankingi na najlepszą firmę audytorską.

EY Polska od 2003 roku prowadzi polską edycję międzynarodowego konkursu EY Przedsiębiorca Roku, której zwycięzcy reprezentują Polskę w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year organizowanym co roku w Monte Carlo.

EY to jeden z najlepszych pracodawców w Polsce. Firma była wielokrotnie wyróżniana tytułem Najbardziej Pożądany Pracodawca w rankingu „Pracodawca Roku®” prowadzonym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. EY jest również laureatem w rankingu Great Place to Work w kategorii organizacji zatrudniających ponad 500 pracowników. EY to także Idealny Pracodawca według Uniwersum.

Sylwetki osób nominowanych

Dawid Leśniakiewicz, Piotr Pełka, Sebastian Langa, Radosław Kulesza, Giganci Programowania

Dawid Leśniakiewicz, Piotr Pełka, Sebastian Langa, Radosław Kulesza, Giganci Programowania


Giganci Programowania to innowacyjny EdTech zajmujący się nauką programowania wśród dzieci i młodzieży, a jego misją jest rozwój kompetencji cyfrowych młodych ludzi, podnoszenie umiejętności informatycznych oraz nauka logicznego myślenia. Celem szkoły jest wykształcenie w uczniach cech, które pozwolą bez kompleksów funkcjonować w przyszłości na nowoczesnym rynku pracy. Szkoła dba również o wyrównywanie szans osób narażonych na wykluczenie – promuje edukację techniczną dla dziewczynek oraz rozwija działalność w mniejszych miejscowościach.

Szkołę powołało do życia w 2015 roku czterech absolwentów Politechniki Warszawskiej, którzy do dziś są bardzo zgranym zespołem i uczestniczą we wszystkich aspektach jej działalności i rozwoju. Są oni także autorami 3 książek o programowaniu dla dzieci.

Dziś Giganci Programowania funkcjonują w Polsce w ponad 60 własnych placówkach oraz 70 placówkach franczyzowych. Dodatkowo 2 lata temu rozpoczęli dynamiczny rozwój zagraniczny. W tym momencie  działają poprzez placówki własne w Hiszpanii, Chile i Meksyku oraz placówki franczyzowe w Chorwacji, BiH oraz na Słowacji, a od 2022 roku również m.in. w  Niemczech, Singapurze oraz Australii. Celem przedsiębiorców jest pozycja światowego leadera w nauce programowania dla dzieci i młodzieży.

Beata Drzazga, BetaMed

Beata Drzazga, BetaMed


Beata Drzazga od dziecka chciała opiekować się ludźmi chorymi, dlatego zdecydowała się otworzyć miejsce pełne empatii i miłości do pacjenta. Własną działalność rozpoczęła 20 lat temu, po odejściu ze szpitala, w którym pracowała. Dzisiaj BetaMed zatrudnia ponad 3100 pracowników i świadczy usługi dla około 6 tys. pacjentów w 11 województwach.
Firma oferuje usługę długoterminowej opieki w domu pacjenta i w placówce w Chorzowie. Posiada także gabinety lekarzy specjalistów, diagnostykę, rehabilitację i opiekę nad seniorem.
Beata Drzazga otworzyła też firmę BetaMed International w Las Vegas w USA.
Beata Drzazga jest cały czas zaangażowana w działalność operacyjną firmy, a we wszystkim co robi na pierwszym miejscu stawia dobro pacjentów oraz dobro pracowników. W swojej firmie dąży do oferowania usług na najwyższym poziomie.
Jej życiowe motto brzmi: „Sukcesem jest odnosić sukcesy, ale zawsze pozostawać sobą”. Dlatego nie postrzega pracy jako po prostu prowadzenia biznesu – to jej pasja i źródło radości z życia i spełnienie.
BetaMed  wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, ale dla Beaty Drzazgi innowacyjność nie polega tylko i wyłącznie na rozwiązaniach technologicznych, a na unikalnym podejściu do pacjentów i personelu.

Dawid Nidzworski, Geneme

Dawid Nidzworski, Geneme


Geneme to start-up biotechnologiczny, który rozpoczął działalność pod koniec 2019 roku i skokowo zwiększył skalę operacji – obecnie zatrudnia ponad 150 osób. Start-up wykonuje badania genetyczne we własnych laboratoriach i jest producentem innowacyjnych produktów diagnostycznych m.in. FRANKD i SAVD, wykrywających wirusa SARS-CoV-2.
Geneme to część holdingu Eton Group, którego liderem jest Dawid Nidzworski. Eton zrzesza innowacyjne start-upy, których głównym celem jest zwiększenie dostępu do szybkiej i możliwie taniej diagnostyki medycznej. W skład holdingu wchodzą m.in. Spółki GeneMe, UroScan czy WDTech.
Dawid Nidzworski jest także twórcą prywatnego instytutu badawczego – Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, który prowadzi 12 projektów naukowo-badawczych o łącznej wartości ponad 28,8 mln EUR. W sumie przedsiębiorca nadzoruje realizację 20 projektów B+R.
Dawid Nidzworski jest aktywnym działaczem w środowisku naukowym i biznesowym, wspiera popularyzację nauki oraz transfer technologii. Jego misją jest rozwój polskiej branży biotechnologicznej i zwiększenia jej obecności na świecie.

Michał Drozdowski, Grzegorz Miechowski, Przemysław Marszał, 11 bit studios

Michał Drozdowski, Grzegorz Miechowski, Przemysław Marszał, 11 bit studios


11 bit studios to jedna z największych firm gamingowych w Polsce. Kapitalizacja firmy na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to ponad 1 mld PLN. Powstała w 2009 roku, a wśród jej współzałożycieli byli Grzegorz Miechowski, Przemysław Marszał i Michał Drozdowski – każdy już wówczas był weteranem branży gier komputerowych. Wśród największych hitów studia są takie tytuły jak: This War of Mine, czy Frostpunk.

Przedsiębiorcy tworzą firmę globalną – sprzedaż poza Polską przekroczyła w ostatnich latach 98% przychodów ogółem. Strategia firmy zakłada prowadzenie kilku projektów jednocześnie, zamiast koncentrowania się tylko na jednym. Zdaniem przedsiębiorców pozwala to na utrzymanie dobrego kontaktu z rynkiem i społecznością graczy i przede wszystkim na lepszą dywersyfikację i stabilizację wyników finansowych. Spółka konsekwentnie trzyma się z dala od mainstreamu, a swoje gry określa jako „Indie Premium” – alternatywę dla największych hitów, która jednocześnie niesie ze sobą przesłanie.

11 bit studios jest także zaangażowanie społecznie. Firma wydała specjalny dodatek do swojego hitu This War of Mine, z którego całość zysku przeznacza na fundację War Child, która pomaga dziecięcym ofiarom wojen.

Rafał Brzoska, Grupa Kapitałowa Integer

Rafał Brzoska, Grupa Kapitałowa Integer


Rafał Brzoska to pomysłodawca, twórca i prezes zarządu Grupy Kapitałowej Integer, wiodącej platformy dostaw dla e-commerce. Flagową spółką grupy jest założony przez niego InPost, który zrewolucjonizował rynek przesyłek w Polsce. Pierwsze Paczkomaty® oznaczone żółto-czarnym logo pojawiły się w 2009 roku i bardzo szybko stały się charakterystycznym elementem polskich miast. Dziś infrastruktura Paczkomatów® InPost jest największą i najlepiej dostępną siecią odbioru i nadawania przesyłek w Europie – to łącznie aż 19 tysięcy punktów, z czego już 15 tysięcy w Polsce. Tylko w roku 2020 stworzona przez Rafała Brzoskę firma w ramach usług kurierskich i w paczkomatach obsłużyła 249 milionów przesyłek.
Od samego początku ambicją Rafała Brzoski było jednak wyjście daleko poza granice kraju i stworzenie największego sukcesu biznesowego Polski na arenie europejskiej.  I tak, usługi sieci Paczkomatów® InPost są dziś dostępne także dla odbiorców w Wielkiej Brytanii i Włoszech. W lipcu 2021 roku InPost przejął za 513 mln euro francuskiego potentata logistycznego Mondial Relay, co było największą polską prywatną inwestycją zagraniczną i pozwoliło Grupie InPost na wejście na rynki Francji, Półwyspu Iberyjskiego oraz Beneluxu. Tegoroczne wejście firmy na giełdę EURONEXT-Amsterdam było największym debiutem europejskiej spółki technologicznej w historii kontynentu.

Eliza Trzmiel, Inter Group

Eliza Trzmiel, Inter Group


Inter Group jest jedyną w Europie firmą produkującą wysokiej jakości pilniczki do paznokci, a także inne produkty niezbędne do zabiegów manicure. Początki firmy to salon kosmetyczny Elizy Trzmiel, potem hurtownia kosmetyczna w mieszkaniu przedsiębiorców, aż po produkcję pilniczków, najpierw w garażu, teraz w dwóch halach fabrycznych. W ciągu 5 lat firma stała się czołowym producentem artykułów ściernych do manicure i pedicure w Europie.
Inter Group jest pierwszą w Polsce firmą, która promowała stosowanie jednorazowych pilniczków. Jej celem jest szerzenie świadomości w salonach kosmetycznych i wśród klientów, o konieczności zachowania odpowiednich standardów higienicznych. Przedsiębiorcy szerzą tę wiedzę na branżowych spotkaniach oraz prowadzą kursy dla właścicieli salonów kosmetycznych.
Firma stale wprowadza nowe produkty, reaguje na konkurencję i światowe trendy. Przedsiębiorców motywuje tworzenie innowacyjnych rozwiązań w branży kosmetycznej, których wcześniej nie było w Polsce ani na świecie.

Przemysław Kimla, KIMLA

Przemysław Kimla, KIMLA


Firma KIMLA produkuje i rozwija innowacyjne lasery do cięcia metali i inne obrabiarki sterowane komputerowo, które słyną z wydajności i solidności, używane w przemyśle ciężkim, motoryzacji i produkcji sprzętu AGD. W ciągu 20 lat działalności Kimla wyprodukowała ponad 4000 maszyn pracujących w Polsce i na świecie, a wśród klientów można wymienić firmy takie jak Tesla, Bosch, Siemens czy LG.
Firma właśnie realizuje inwestycję w nową fabrykę laserów światłowodowych, które stały się motorem napędowym światowego przemysłu. Na powierzchni 25.000 m2 odbywać się będzie produkcja najnowszych laserów wyposażonych w magnetyczne napędy liniowe z odzyskiem energii oraz łatwe w obsłudze i wydajne systemy sterowania, które zostały opracowane w laboratoriach badawczo rozwojowych Kimla.

Przemysław Kimla jest przede wszystkim przedsiębiorcą, pasjonatem nowych technologii, konstruktorem i wynalazcą. Nadal jest zaangażowany w wiele aspektów działalności badawczej swojej firmy. Uważa, że przy dużej konkurencji w branży, pozycję lidera można osiągnąć wyłącznie przez inwestycje w tworzenie własnych, unikalnych technologicznie komponentów oraz połączenie rozwoju mechaniki, elektroniki i oprogramowania, które wspólnie stanowią fundament dzisiejszego przemysłu.

Piotr Czachorowski, Krynica Vitamin

Piotr Czachorowski, Krynica Vitamin


Piotr Czachorowski jest twórcą firmy Krynica Vitamin, wiodącego producenta napojów bezalkoholowych i niskoalkoholowych. To jedna z największych tego typu firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Klientami są globalne marki oraz wiodące sieci dystrybucyjne. Produkty spółki są dostępne w 38 krajach, a przychody z eksportu to ponad połowa wszystkich przychodów.

Pasją Piotra Czachorowskiego jest rozwijanie firmy. Świetnie radzi sobie nawet z poważnymi kryzysami. Wielokrotnie stawał w obliczu wyzwań zagrażających istnieniu przedsiębiorstwa i za każdym razem wychodził z kłopotów zwycięsko. Konstruktywnie podchodzi do ryzyka, dzięki czemu potrafi przekuć zagrożenie w sukces. 

Jego historia biznesowa zaczęła się od własnego klubu fitness, potem nawiązał współpracę z Polfą Kutno, gdzie rozpoczął produkcję sportowych odżywek. W 2000 roku porzucił odżywki na rzecz napojów energetyzujących. Dzisiaj ma pięć nowoczesnych linii produkcyjnych, które produkują blisko 500 mln puszek i butelek różnych napojów rocznie.

Piotr Czachorowski jest także właścicielem kilku ośrodków rehabilitacyjnych, a także centrum psychoterapii dla dzieci.

Bogdan Łukasik, Modern Expo

Bogdan Łukasik, Modern Expo


Grupa kapitałowa Modern Expo to globalny dostawca rozwiązań dla handlu stacjonarnego i internetowego, zwiększających efektywność sprzedaży oraz komfort kupujących. Firma działa w 70 krajach, kluczowym miejscem działalności produkcyjnej jest Ukraina i Białoruś.

Przedsiębiorca zaczął współpracować ze swoim wspólnikiem jeszcze w połowie lat 90-tych – jako dystrybutor wyposażenia sklepów. Dzisiaj Modern Expo to jedna z kluczowych firm wdrażających zmiany w handlu, wyprzedzająca światowe trendy i kreująca nowe rozwiązania. Tworzy, wraz z oprogramowaniem, terminale paczkowe, a także wyposaża future stores (bezobsługowe punkty sprzedaży detalicznej). Firma jest zarządzana w zgodzie z wartościami filozofii Kaizen oraz Lean.

Historia biznesowa Bogdana Łukasika pokazuje, że odważne decyzje podejmowane w chwilach niepewności to podstawa udanej rywalizacji w biznesie. Praca jest jego pasją, stale udoskonala produkty i wymyśla nowe rozwiązania. Przedsiębiorca sam mówi, że nie akceptuje statusu, w którym się znajduje w danym momencie – ciągle stawia sobie nowe, coraz trudniejsze cele. Posiada przy tym unikalną umiejętność bycia liderem, który zaraża optymizmem i kształtuje w zespole ciągły głód sukcesu rynkowego.

Jakub Lachowski, Rafał Lachowski, Plantalux

Jakub Lachowski, Rafał Lachowski, Plantalux


Plantalux to rodzinna firma z Lubelszczyzny zajmująca się zaawansowaną technologią wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. Oferuje nie tylko lampy LED o różnym i zmiennym spektrum światła, które wspomagają proces fotosyntezy, lecz także własny, inteligentny system monitorowania, który umożliwia zarządzanie ilością światła emitowanego na każdą roślinę.

Bracia Rafał i Jakub Lachowscy nie boją się innowacji i ostatnio wprowadzili do swojej oferty komputer klimatyczny sterujący wszystkim czynnikami, które stymulują wzrost roślin. Głównym celem firmy jest dostarczanie narzędzi pozwalających na tańszą produkcję żywności przy maksymalizacji ich walorów smakowych i jakościowych.

Głównymi klientami są właściciele szklarni, a 90% przychodów spółki pochodzi z eksportu. Plantalux dostarcza swoje rozwiązania do 12 krajów na świecie.

Rafał i Jakub Lachowscy cały czas są głodni wiedzy, okres pandemii wykorzystali na skończenie podyplomowych studiów na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie (kierunek: rolnictwo). Na bieżąco obserwują światowe trendy, dlatego zdecydowali się poszerzyć swoje portfolio o konopie włókniste. Uprawy mają na celu pozyskanie kwiatostanów obfitych w kannabidiol (CBD) czy kannabigerol (CBG) wykorzystywanych w medycynie i w kosmetykach.

Tomasz Łysoń, Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń

Tomasz Łysoń, Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń


Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń jest światowym liderem specjalizującym się w produkcji sprzętu pszczelarskiego. Eksport stanowi ok. 70% przychodów z dystrybucją w ponad 70 krajach.
Tomasz Łysoń założył Przedsiębiorstwo Pszczelarskie w 1995 roku, kontynuując rodzinne tradycje. Początki firmy sięgają roku 1951, za sprawą dziadka Mariana, który już wtedy konstruował ówcześnie „innowacyjne” urządzenia usprawniające prace w pasiece i zrodził tym samym miłość do pszczelarstwa w swoim wnuku. Firma zatrudnia dziś ponad 250 osób.

Marka Łysoń rozwija swoją działalność pszczelarską na wielu płaszczyznach: to nie tylko produkcja wysokiej jakości sprzętu pszczelarskiego, ale także odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na naturalne miody i produkty pszczele, co w 2004 roku przyczyniło się do rozszerzenia prowadzonej działalności o Gospodarstwo Pasieczne będące spółką Tomasza z siostrą Katarzyną.

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie mocno wspiera edukację wśród najmłodszych, m.in. poprzez Interaktywne Centrum Apilandia, które w multimedialny sposób przedstawia życie pszczół.  Następnym krokiem było założenie Fundacji Apikultura, której celem jest uświadomienie społeczeństwu roli pszczół w ekosystemie i promocja produktów pszczelich.

Poza pszczelarstwem największą pasją Tomasza jest klasyczna motoryzacja.

Adam Piotrowski, VIGO System

Adam Piotrowski, VIGO System


VIGO System jest producentem zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni, modułów detekcyjnych oraz materiałów półprzewodnikowych. Firma działa od ponad 30 lat. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska, medycynie oraz w badaniach naukowych. Produkty firmy z powodzeniem sprawdziły się również poza naszą planetą, m.in. pracując na pokładzie łazika Curiosity w ramach realizowanej przez NASA misji Mars Science Laboratory.

VIGO System zostało założone przez grupę naukowców kierowaną przez prof. Józefa Piotrowskiego, ojca przedsiębiorcy, który wciąż pracuje w firmie, odpowiadając za badania. Adam Piotrowski stanął u steru przed siedmioma laty, stawiając sobie za cel dynamiczny wzrost skali prowadzonej przez VIGO System działalności. Cel ten jest realizowany m.in. poprzez ciągły rozwój technologii, zwiększenie mocy wytwórczych, uruchomienie seryjnej, w dużym stopniu zautomatyzowanej produkcji detektorów oraz poszerzenie działalności o produkcję materiałów półprzewodnikowych.

Adam Piotrowski to naukowiec, praktyk i lider w swojej branży. Z powodzeniem uczestniczy w dialogu technologicznym na poziomie krajowym i europejskim. Jest członkiem zarządu największego na świecie stowarzyszenia fotonicznego EPIC, członkiem zespołu doradców Komisji Europejskiej w obszarze technologii kwantowych. Za pośrednictwem rad naukowych, krajowych związków pracodawców i inkubatora technologicznego nadzoruje i wspiera rozwój technologii półprzewodnikowych w Polsce.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.