Propolis, czyli kit pszczeli, ze względu na swoje właściwości nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Przez wiele lat wykorzystywano go w medycynie ludowej, dziś znajduje zastosowanie również w medycynie akademickiej. W wielu przypadkach okazuje się niezastąpionym środkiem w zwalczaniu infekcji i walce z różnymi schorzeniami. Obserwując szeroki zakres i skuteczność jego działania, trudno go nie doceniać.

Propolis pszczeli i jego działanie

Podczas wielu lat obserwacji wykazano, że propolis w leczeniu rozmaitych schorzeń może być z powodzeniem stosowany samodzielnie lub wspomagająco. Wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze, przeciwpierwotniakowe, przeciwzapalne, regenerujące oraz znieczulające. Znajduje też zastosowanie w kosmetologii. Na rynku jest dostępny pod wieloma różnymi postaciami – od tabletek, po pudry, maści, czopki i wyciągi spirytusowe. Niektóre osoby muszą jednak uważać na jego stosowanie ze względu na możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Czym jest kit pszczeli?

Propolis to produkt pochodzenia naturalnego. Wytwarzany jest przez wyspecjalizowane, starsze robotnice z mieszaniny żywic pąków drzew i krzewów oraz wydzieliny pszczelich gruczołów o balsamicznym smaku i zapachu. Pszczoły wykorzystują propolis do zabezpieczania wlotu ula przed wtargnięciem intruzów oraz zalepiania szpar. Kit pszczeli znajduje też zastosowanie do przyklejania plastra miodu i wypełniania komórek plastra przeznaczonych do czerwienia.

Właściwości fizykochemiczne propolisu i proporcje poszczególnych wchodzących w jego skład związków zależą od wielu czynników. Należy wśród nich wymienić: rasę pszczół, porę roku oraz skład gatunkowy roślinności, jaka występuje na danym obszarze. W zależności od nich możemy mieć do czynienia z propolisem o barwie zielonej, żółtozielonej, zielonobrązowej, ceglastoczerwonej, brązowej, a nawet czarnej.

Skład chemiczny

Propolis pod względem składu jest bardzo złożony. Występuje w nim ponad 300 różnych substancji, z których wiele wykazuje aktywność biologiczną. W największej ilości występują żywice, które stanowią od 50% aż do 80% pszczelego produktu. Istotną ilość stanowi również wosk pszczeli (8 – 30%). Poza tym występują w nim: olejki eteryczne, wosk roślinny, garbniki, pyłek kwiatowy, flawony, terpeny, kumaryny, kwasy organiczne, a także mikro i makroelementy.

Pośród występujących w propolisie związków największą aktywność biologiczną mają: flawonoidy, estry, fenole, kwasy aromatyczne, sterole, aldehydy, enzymy, a także witaminy i pierwiastki. Wiele osób twierdzi, że skład propolisu należy rozpatrywać w dwóch kategoriach: propolisu surowego, który dostępny jest w sprzedaży w takiej właśnie formie i może służyć do samodzielnego przygotowywania maści oraz EEP, czyli zagęszczonego ekstraktu etanolowego z propolisu, stanowiącego produkt farmaceutyczny stosowany do leczenia rozmaitych schorzeń oraz w branży kosmetycznej, a nawet w dietetyce.

Propolis w medycynie

Działanie propolisu było obiektem licznych eksperymentalnych i klinicznych badań. Ich wyniki potwierdziły jego wysoką skuteczność, co przełożyło się na zastosowanie propolisu w farmakologii. Wiadomo na przykład, że występujące w propolisie składniki aktywne biologicznie mogą blokować i niszczyć różne wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Z kolei zawarte w nim witaminy poprawiają kondycję skóry i mają wpływ na jej regenerację.

Propolis zabezpiecza przed zatruciami ołowiem i arsenem. Znalazł też zastosowanie w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych oraz grypy. Pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł, a także leczeniu paradontozy. Wykazano też, że ma zdolność blokowania rozwoju bakterii odpornych na antybiotyki.

Propolis może być stosowany do łagodzenia oparzeń i wspomagająco w leczeniu trudno gojących się ran (w tym także pooperacyjnych) oraz owrzodzeń. Stosuje się go przy infekcjach pochwy, chorobach wrzodowych dwunastnicy i żołądka oraz w leczeniu guzków krwawniczych. Wykazano również związek pomiędzy jego spożywaniem a obniżeniem ciśnienia krwi i zmniejszeniem poziomu cholesterolu.

Propolis w kosmetologii

Propolis stał się remedium na liczne problemy skórne. Stosowany jest między innymi jako dodatek do kremów, żeli, balsamów, maseczek, toników, mleczek, szamponów, odżywek do włosów i past do zębów. Ponieważ hamuje rozwój bakterii, działa też przeciwtrądzikowo, i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ma właściwości regenerujące, nawilżające i wygładzające skórę.

Bogata oferta produktów kosmetycznych umożliwia zakup kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji różnych rodzajów skóry. Znajdą się wśród nich także produkty przeznaczone dla dzieci, choć w tym przypadku ograniczeniem jest wiek. Na wielu kosmetykach znajdziemy informację, że nie powinny być stosowane u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Wynika to z właściwości alergizujących propolisu.

Reakcje uczuleniowe

Propolis nie jest toksyczny, jednak w niektórych przypadkach może powodować reakcje uczuleniowe. Warto zwrócić uwagę, że występują one znacznie rzadziej przy podaniu doustnym. Istnieją natomiast doniesienia o reakcji alergicznej na skutek kontaktu ze skórą. Wtedy najczęściej objawiają się wysypką. W niektórych przypadkach kit pszczeli może powodować bóle głowy, nudności, gorączkę, nieżyt nosa oraz zapalenie spojówek. Ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej jest znacznie mniejsze u osób zdrowych, które nie były w przeszłości leczone w związku z problemami skórnymi.

Dla osób, które nie mają skłonności do alergii, propolis może wykazywać bardzo korzystne działanie. O jego zaletach świadczy powszechne zastosowanie w branży kosmetycznej oraz leczeniu wielu schorzeń. Dokładnych zaleceń na temat dawkowaniu należy szukać na ulotkach.

Więcej informacji na temat propolisu można szukać na stronie NajlepszyAloes.pl.

Z artykułem tym powiązane są następujące tagi (słowa kluczowe):


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.