Acerola, maca i piperyna, czyli trzy naturalne suplementy, które powinieneś znać

Moda na zdrowy tryb życia staje się czymś coraz bardziej powszechnym. Na każdym kroku jesteśmy dzisiaj bombardowani informacjami o kolejnych cudownych produktach. Niestety, spora część tego rodzaju rewelacji okazuje się mocno przesadzona(tak jest w przypadku na przykład różnych suplementów kulturystycznych) albo wręcz całkowicie nieprawdziwa(przypadek coraz bardziej popularnej wody jonizowanej).

W niniejszym tekście przyjrzymy się kilku produktom, które n a p r a w d ę posiadają silne właściwości prozdrowotne, a na dodatek nie są żadnymi wynalazkami chwili, tylko czymś, co było znane i używane już przed setkami lub nawet tysiącami lat. Poznaj zalety aceroli, macy oraz piperyny.

Acerola: co powinieneś o niej wiedzieć?

Acerola

Acerola, nazywana również wiśnią z Barbados, to jedno z najbogatszych źródeł witaminy C, jakie dała nam przyroda. Zazwyczaj uważa się, że wysoką zawartością tej witaminy odznaczają na przykład owoce cytrusowe, takie jak manarynki, pomarańcze czy cytryny. W porównaniu z nim acerola wygląda mniej więcej tak, jak bomba wodorowa w porównaniu z granatem.

Wystarczy powiedzieć, że 100 gram świeżych owoców aceroli to aż od 1,5 do 2,5 grama czystej witaminy C. Natomiast 100 gr cytryn to zaledwie 53 mg witaminy C, zaś 100 gram pomarańczy- 50 mg. Różnica jest więc kilkudziesięciokrotna! Jak wiadomo, witamina C odpowiada między innymi za neutralizowanie wolnych rodników, szczelność naczyń krwionośnych a także ogólną kondycję układu odpornościowego.

Jeśli więc chcesz zadbać o swoje zdrowie na zimniejszą porę roku, zastąp cytryny, mandarynki i pomarańcze acerolą, która oprócz witaminy C jest również cennym źródłem wapnia, magnezu a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Maca: czego o niej nie wiesz?

Maca to bardzo stara, znana od prawieków peruwiańska roślina, która niedawno została "odkryta" przez adeptów kulturystyki. Okazało się, że ta rosnąca w Andach roślina to prawdziwa skarbnica cennych białek, węglowodanów a także aminokwasów. Oprócz tego, maca zawiera również kwasy tłuszczowe, witaminy a także minerały, by wymienić tylko miedź, cynk, żelazo i selen.

Obecne zastosowanie macy do pewnego stopnia pokrywa się z celami, w jakich używali jej przed tysiącami lat rdzenni mieszkańcy Andów. Kiedyś jedzono tę roślinę w celu poprawienia płodności oraz wzmocnienia organizmu(także w aspekcie seksualnym). Ekspertka z portalu Twoja Intymnosc pisze: Obecnie maca to coraz bardziej popularny zamiennik różnego rodzaju regulatorów i stymulantów testosteronu. W odróżnieniu od nich, maca jest znana od dawna i nie stanowi produktu spłodzonego w laboratoriach, lecz całkowicie naturalny dar natury.

Piperyna, czyli naturalny spalacz tłuszczu

Kolejna pozycja na naszej liście naturalnych, znanych od dawna a jednocześnie niedawno "odkrytych" cudownych darów natury, to piperyna. Mało kto o niej słyszał, lecz spożywamy ją właściwie codziennie, tyle że w mocno przetworzonej formie.

Piperyna to alkaloid, który występuje w wierzchniej warstwie owoców czarnego pieprzu. Oddzielona od samego pieprzu wykazuje niezwykle silne właściwości odchudzające. I nie jest to żaden internetowy wymysł, tylko wnioski, do których doszli naukowcy publikujący w prestiżowym czasopiśmie "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Oprócz tego wiele wskazuje na to, że piperyna posiada również silne działanie zwalczające wolne rodniki, a więc potencjalnie stanowi substancję o właściwościach przeciwnotworowych. Inne badania wskazują również na wspomagające pamięć i koncentrację działanie tej substancji, której źródłem jest zwykły, czarny pieprz.

Z artykułem tym powiązane są następujące tagi (słowa kluczowe):


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.