8 marca to wyjątkowa data w kalendarzu. W tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, jedno z najbardziej lubianych i niezwykłych świąt w roku.


Mimo, iż szacunek i miłość powinniśmy okazywać sobie codziennie, jest to bez wątpienia fantastyczna okazja, aby wyrazić wdzięczność najważniejszym kobietom w naszym życiu i w specjalny sposób docenić ich wysiłek.
W tym roku jest to podwójnie szczególny czas, ponieważ właśnie teraz przypada stulecie tego święta. Dokładnie 19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Obecnie jest on oficjalnym świętem w 27 krajach na świecie, m.in. Brazylii, Włoszech, Macedonii, Polsce, Rosji i Albanii. Bez wątpienia przez minione 100 lat sytuacja kobiet uległa znaczącej poprawie. Współczesne kobiety, głównie w krajach rozwiniętych, są nierzadko lepiej wykształcone niż mężczyźni, robią kariery i spełniają się zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Mimo, iż na świecie żyje jeszcze niestety wiele kobiet, które nie posiadają należnych im praw, to trzeba przyznać, że sytuacja płci pięknej stopniowo polepsza się.

Początki dwudziestego wieku to czas wielkiego niepokoju społecznego i kluczowych debat, które odbywały się w środowisku kobiet. W 1908 roku 15 000 kobiet przemaszerowało ulicami Nowego Jorku żądając od władz skrócenia czasu pracy, wyższych zarobków i prawa do głosowania.

Zgodnie z deklaracją Partii Socjalistycznej Ameryki, pierwsze narodowe święto kobiet (National Woman’s Day) zostało wyznaczone na 28 lutego 1909 roku.

W 1910 odbyła się  w Kopenhadze druga konferencja Kobiet Pracujących. Clara Zetkin – szefowa działu kobiet w niemieckiej socjaldemokratycznej partii – zaproponowała, aby każdego roku w każdym kraju  odbywało się Święto Kobiet, dzięki czemu postulaty płci pięknej miałyby szanse być wypowiedziane i wysłuchane.

Pierwszym efektem konferencji kopenhaskiej było świętowanie Dnia Kobiet 19 marca 1911 w takich krajach jak Austria, Dania, Niemcy i Szwajcaria.

Po długich dyskusjach w roku 1913 zostało zdecydowane, że międzynarodowy Dzień Kobiet powinien zostać przeniesiony na dzień 8 marca. Ta data pozostała do dziś.  W 1914 kobiety w całej Europie podejmowały akcje przeciwko wojnie i wyrażały solidarność.

W 1917 w ostatnią sobotę lutego, kobiety w Rosji rozpoczęły strajk w obronie „chleba i pokoju”  jako reakcję na śmierć 2 mln rosyjskich żołnierzy, którzy polegli na wojnie. Mimo oporu jaki stawiali polityczni przywódcy Rosji, po 4 dniach strajku car został zmuszony do abdykacji, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawo do głosowania.  Ten strajk kobiet w Rosji rozpoczął się właśnie 8  marca.

Od początku jego istnienia, międzynarodowy dzień Kobiet zyskał na znaczeniu w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Przez wiele lat Organizacja Narodów Zjednoczonych przygotowuje konferencje na rzecz praw kobiet i ich udziału w społecznych, politycznych i ekonomicznych procesach na całym świecie.  ONZ wyznaczyło rok 1975 jako Międzynarodowy Dzień Kobiet. Ugrupowania feministyczne i rządy na całym świecie uznają 8 marca jako święto, podczas którego organizowane są wydarzenia podkreślające zmiany jakie zostały wywalczone przez kobiety dla kobiet i jednocześnie przypominające jak wiele pracy jest potrzebnej by móc zapewnić i utrzymać równe prawa dla kobiet na całym świecie.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.