System piramid finansowych polega na tym, że uczestnik, chcąc wejść do programu musi wpłacić pewną, najczęściej dużą sumę pieniędzy. Chcąc ją odzyskać, musi znaleźć następnych chętnych, gotowych wpłacić identyczne kwoty. Za wciągniętą osobę werbujący otrzymuje premię z pieniędzy, które wpłacił nowo wstępujący. Każda z nowo wciągniętych osób musi znaleźć kolejnych i w ten sposób tworzy się piramida finansowa, złożona z wielu osób zaangażowanych w system. W tym systemie największy zysk przypada w udziale organizatorom owej piramidy, zaś najbardziej tracą ci, którzy przystępują do gry jako ostatni.

Każda piramida finansowa wymaga przyrostu uczestników w postępie geometrycznym. W momencie, gdy przestaje ich generować kończy się przychód i wtedy piramida upada.

Wiele było przykładów działalności i upadków piramid finansowych. Szczególnie na początku lat dziewięćdziesiątych powstawały i upadały , jak grzyby po deszczu, pozostawiając za sobą spaloną ziemię (czyt. oszukanych, w większości niczego nie świadomych uczestników).
Nie było w Polsce może tak spektakularnych upadków piramid finansowych jak w Albanii, jednak ilość takich przedsięwzięć w okresie transformacji ustrojowej skutecznie podważyła zaufanie do tego typu działań. A przy okazji do marketingu sieciowego, często mylnie utożsamianego z piramidami

Obecnie firm działających w ten sposób jest mniej, jednak i tak co jakiś czas, media donoszą o ich kolejnych wcieleniach.

Prasa donosiła ostatnio o piramidzie finansowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie 2 tys. osób straciło 3 miliony dolarów.
Jedna z amerykańskich spółek za samo przystąpienie do piramidy życzyła sobie 1,5 tysiąca dolarów. Następnie płaciło się co miesiąc 149 dolarów.
Jak w każdej piramidzie za wprowadzenie nowych uczestników obiecywano premie i udziały w przyszłych zyskach funduszu. Śledztwo wszczęte przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych wykazało, że cała spółka nie miała żadnych poważnych planów inwestorskich, a została zawiązana tylko w celu naciągania biznesmenów. Sąd okręgowy w Dallas rozpoczął postępowanie przeciwko oszustom i nakazał blokadę ich kont.

Działalność piramid finansowych jest w Polsce, tak jak i w innych krajach zakazana na mocy ustawy z 1993 r. i jej nowelizacji z 2002 r. Jednak i u nas na tym nielegalnym procederze próbują dziś zbić fortunę oszuści. Najczęściej takie inicjatywy przenoszą się do internetu, gdzie łatwo swoje zamiary ukryć. Dlatego należy podejrzliwie patrzeć na wszelkie propozycje szybkich zysków bez pracy i inwestycji.
Jeżeli natkniemy się w sieci na informacje, że głównym celem firmy jest “ dzielenie się swoim bogactwem oraz własnymi zyskami ze wszystkimi członkami”, a firma do tego “gwarantuje” otrzymanie niebotycznej sumy pieniędzy, spójrzmy na takie wieści podejrzliwie, gdyż może okazać się, że to kolejne wcielenie finansowej piramidy.


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.