Ambient marketing - to wszelkie formy marketingu niestandardowego. W zależności od współczesnych rozumień tego pojęcia, są to takie formy jak: marketing partyzancki, wirusowy, trendsetting, a także takie formy marketingu internetowego jak buzz marketing, e-mail marketing , gry marketingowe, także reklama na środkach komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro), na przystankach, oraz cały outdoor.

Ambient media są to niestandardowe, jednorazowe realizacje marketingowe, łączące dziedziny ATL i BTL. W momencie, kiedy coś staje się stałym nośnikiem reklamowym, przestaje to być ambient media, a zaczyna być zwykłym outdoorem. Tak jest w przypadku autobusów czy wystających elementów z tablic outdoorowych. Ambient jest realizowany na specjalne zamówienie klienta pod konkretny produkt i konkretna grupę docelową. Działa on nie tylko kreacją reklamową, ale także formą, w jakiej ona jest wyrażana. Są to zwykle tylko jednorazowe realizacje, jak umieszczenie Żubrów wychodzących z lasu przy trasach przelotowych (piwo Żubr) czy konstrukcji Tyskie przebitych piłką, leżącą za konstrukcją, wraz z layoutem "Mistrzostwa Świata w piłce nożnej - gorące emocje". Jest to forma reklamy ściśle kontekstowa, w której reklamodawca zwraca uwagę nie tylko na layout, ale także na cały kontekst umieszczenia reklamy. Ambient media charakteryzuje się wykorzystaniem jednostkowo lub jednocześnie kilku czynników do celów reklamowych. Może to być:

  1. Niestandardowe wykorzystanie istniejących nośników. Na przykład tablic reklamowych.
  2. Wykorzystanie przestrzeni kontekstowej. Na przykład wspomniane Żubry.
  3. Wykorzystanie wnętrz w powiązaniu z ich funkcją. Na przykład reklama Stop Piratom Drogowym PZU na szlabanach.
  4. Interakcja z otoczeniem.
  5. Interakcja z nośnikiem reklamowym. Na przykład kampania Velvet z wielkimi, pneumatycznymi labradorami, z którymi rodzice robili dzieciom zdjęcia.
  6. Nowe technologie. Na przykład wykorzystanie technologii bluetooth do ściągania dzwonków i tapet na telefon komórkowy, eksponowanych na nośniku reklamowym bluetooth marketing.

Wykorzystanie co najmniej jednego z tych czynników, a najlepiej większej ich ilości jednocześnie, oznacza "ambientowość" kampanii reklamowej.

 


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.