Marketing to działalność ludzka zmierzająca do zaspokojenia pragnień i życzeń nabywców poprzez proces wymiany. Mało jest produktów czy usług, które potrafią sprzedać się same bez pomocy mechanizmów marketingowego zarządzania.

Zadaniem przedsiębiorstwa jest poznanie oczekiwań klientów, a następnie uświadomienie im istnienia asortymentu zaspakajającego ich wymagania. Następnym krokiem jest podjęcie przez przedsiębiorstwo działań mających na celu rozbudzenie u potencjalnych nabywców potrzeby posiadania oferowanego asortymentu. Zadania te wbrew pozorom nie należą do łatwych.

Jak doszło do powstania marketingu bezpośredniego?

Jego źródeł można dopatrywać się na początku lat 70-tych ubiegłego wieku. W okresie tym w rozwiniętych gospodarkach Zachodu można było zaobserwować tendencje świadczące o różnicowaniu się rynków masowych i wyodrębnieniu się z nich coraz mniejszych części – segmentów. Istota tego procesu wynikała z konieczności zaspokojenia indywidualnych potrzeb coraz bardziej wymagających klientów. By to osiągnąć, konieczne było z jednej strony podzielenie rynku na grupy, które różniły się między sobą w sposób zasadniczy, z drugiej natomiast podział ten należało tak przeprowadzić, by osoby tworzące całą grupę – segmenty były podobne do siebie podobne przynajmniej pod względem jednej cechy.

Czym zatem jest marketing bezpośredni?

To interakcyjny system marketingu , korzystający z jednego lub więcej mediów reklamowych w celu wywołania określonej odpowiedzi i doprowadzenia do transakcji. Według Direkt Marketing Association marketing bezpośredni jest marketingowym systemem wzajemnego oddziaływania, który używa jednego lub wielu środków reklamy, by spowodować mierzalną odpowiedź i/lub transakcję w każdym miejscu. Natomiast według Key Note Report marrketing bezpośredni jest procesem sprzedaży dóbr i usług dla klientów z pominięciem sklepów lub innych miejsc zbytu, do których klienci mają dostęp. Raport ten dodaje, iż marketing jest metodą reklamy i sprzedaży stosującą zróżnicowany zestaw następujących narzędzi: poczty, telefony, kuponu, katalogu, sprzedaży domokrążnej i mediów elektronicznych.

Wg. Ogilvy and Mather marketing bezpośredni obejmuje wszelkie działania , które tworzą i wykorzystują bezpośredni związek między Tobą i Twoim klientem.

Rozwój marketingu bezpośredniego zmierza do powstania tzw. marketingu indywidualnego - nastawionego na zaspokojenie potrzeb konkretnego klienta.

Marketing bezpośredni realizując te badania dociera do finalnych użytkowników z pominięciem pośredników. Jest więc przeciwieństwem reklamy masowej adresowanej do bliżej nieokreślonej liczby osób. W przypadku marketingu bezpośredniego krąg adresatów jest bez wątpienia węższy. Wzrasta dzięki temu prawdopodobieństwo, że osoba która otrzyma ofertę dokona zakupu.

Zalety marketingu bezpośredniego dla nabywców:

  1. czas - Klient może zapoznać się z ofertą o dogodnej porze i w dowolnym momencie, nie musi poświęcać wcale czasu na absorbujące tradycyjne zakupy.
  2. wygoda - Przyjemność płynąca z dokonywanych zakupów w zaciszu domowym są jednym z elementów przemawiających na korzyść marketingu bezpośredniego. Klient może nie tylko zamówić produkt nie wstając z fotela, ale także ma możliwość otrzymania zakupionego towaru bezpośrednio do domu.
  3. korzystna oferta cenowa - Dzięki pominięciu łańcucha pośredników asortyment jest tańszy.
  4. szeroka oferta asortymentowa - Klient przeglądając katalog ma możliwość zapoznać się z bardzo szerokim asortymentem w stosunkowo krótkim czasie.. Odwiedzając sklep musiałby poświęcić zdecydowanie więcej czasu na tę czynność.
  5. komfort psychiczny - Marketing bezpośredni pozwala wyeliminować element stresu jaki często towarzyszy przy robieniu tradycyjnych zakupów.
  6. Stały poziom cen

Zalety marketingu bezpośredniego z punktu widzenia sprzedającego:

  1. sprzedaż wysyłkowa bardzo często umożliwia zakup na kredyt
  2. wyselekcjonowanie adresatów - Większość instrumentów stosowanych w ramach marketingu bezpośredniego umożliwia dotarcie do precyzyjnie określonej grupy odbiorców w przypadku których istnieje duże prawdopodobieństwo, że dokonają zakupu.
  3. indywidualizacja przekazu Dostosowanie przekazu do potrzeb konkretnych osób zwiększa prawdopodobieństwo oczekiwanej reakcji.
  4. pozwala budować trwałe więzi z klientem
  5. sprzyja pozyskaniu wiernych i lojalnych klientów
  6. umożliwia dotarcie do klientów w najodpowiedniejszym momencie
  7. jest skutecznym narzędziem walki konkurencyjnej - Działania kierowane są bezpośrednio do klienta, tak więc konkurencja dowiaduje się o nich z pewnym opóźnieniem. Dodatkowym atutem jest też brak bezpośredniej konkurencji w momencie gdy klient dokonuje zakupu.

 


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.