Abel Bonnard

Abel Bonnard (ur. 19 grudnia 1883 r. w Poitiers, zm. 31 maja 1968 r. w Hiszpanii) – francuski poeta i pisarz, minister edukacji narodowej w rządzie Francji Vichy.

Uczył się w Marsylii, a następnie w Lycée Louis-le-Grand w Paryżu. Po jego ukończeniu podjął studia z literatury w paryskim École du Louvre, zostając potem członkiem École française de Rome. Wszedł również w skład Académie française (wydalono go z niej po zakończeniu II wojny światowej za kolaborację z Niemcami). Zaangażował się też w działalność polityczną, popierając idee wyznawane przez Charlesa Maurrasa, przywódcę Action Française. Jego poglądy polityczne miały charakter faszyzujący. W okresie Francji Vichy był ministrem edukacji narodowej od 18 kwietnia 1942 r. do 20 sierpnia 1944 r. Przez francuskich nacjonalistów był nazywany la Gestapette. Po wojnie zbiegł do frankistowskiej Hiszpanii. W kraju został zaocznie skazany na karę śmierci. W 1960 r. powrócił do Francji, aby oczyścić się przed sądem z działalności okupacyjnej. Ponownie uznany winnym kolaboracji wyjechał z powrotem do Hiszpanii.


"Chciałoby się być bogatym, aby już nie myśleć o pieniądzach, ale większość bogatych i tak nie myśli o niczym innym."
 

 

Abel Bonnard

Polecane serwisy

Zaparaszamy do odwiedzenia strony z suplementami diety: https://eco-supplements.com/pl/, oraz z suplementami diety na odchudzanie: http://www.konsultantka.com.pl/. Znajdziecie tam rzetelne opisy wybranych suplementów takich jak krople na odchudzanie Eco Slim, koktajl Chocolate Slim, preparaty Ultra Slim czy Therma Cuts.

Warto przeczytać

Zobacz też

Szukaj

Ona24.eu - All rights reserved.