Do niedawna reklama firmy ograniczała się do rozprowadzania ulotek lub rozwieszania plakatów. Obecnie największy potencjał reklamowy przejął Internet. Jedynym nakładem, jaki trzeba włożyć w promocję, jest własne zaangażowanie i czas. A ten na pewno nie jest stracony, bowiem reklama internetowa daje najlepsze efekty w pozyskiwaniu klientów i co ważne, zazwyczaj jest bezpłatna.

 

Według najnowszych danych, opublikowanych przez NetTrack, w pierwszym półroczu 2011 roku z Internetu korzystało już ponad 55 proc. Polaków. Z tego 39 proc. stanowiły osoby pomiędzy 25. a 39. rokiem życia, a aż 69 proc. posiadało wykształcenie co najmniej średnie. Niemal trzy czwarte internautów (71,9 proc.) korzystało z Internetu codziennie (marketing-news.pl). Zarówno wiek użytkowników, posiadane przez nich wykształcenie, jak i intensywność korzystania z zasobów sieciowych, zwiększają szanse firm szkoleniowych w skutecznej promocji, bowiem w kursach najczęściej biorą udział osoby w średnim wieku, chcące podnieść swoje kwalifikacje. Wbrew zachęcającym danym, większość tego typu firm, w niskim stopniu wykorzystuje reklamę internetową, pomimo iż  możliwości jest naprawdę wiele!

Uspołecznij się


W związku z szybkim rozwojem portali społecznościowych, w ostatnim czasie bardzo popularna stała się reklama za ich pośrednictwem. Firmy zakładają konta, po czym zachęcają użytkowników do przyłączenia się do nich. Warto, ponieważ każdego dnia z portali korzysta ponad 10 milionów osób. Najpopularniejszy jest Facebook, który przygotował specjalne profile dla zainteresowanych firm. Mogą one nie tylko dodać swoje dane teleadresowe, ale także zamieszczać bieżącą ofertę szkoleniową, wywiady z coachami, filmy promocyjne, rady dla użytkowników lub linki do artykułów (np. ze strony internetowej firmy). Można również zachęcać użytkowników nagrodami, np. rabatami na szkolenia, w zamian za polecenie profilu swoim znajomym. Ważne, by profil był stale uaktualniany, bo zwiększa to jego atrakcyjność. Należy pamiętać, że na portalach społecznościowych reklamę stanowią sami użytkownicy, którzy, zamieszczając pozytywne komentarze, świadczą o rzetelności i wysokich kompetencjach firmy.

Bądź w czołówce


Niemal każdy, poszukując firmy zajmującej się konkretną działalnością, korzysta z Internetu. Jednocześnie, niemal 100 proc. z internautów, sprawdza tylko trzy pierwsze, spośród wyświetlonych wyników. Z tego powodu należy zadbać o podniesienie pozycji strony internetowej swojej firmy w wyszukiwarkach internetowych. Istnieją dwa sposoby „pozycjonowania”. Pierwszy z nich - SEO - jest bezpłatny. Polega na odpowiednim przygotowaniu strony internetowej (zamieszczeniu najpopularniejszych słów kluczowych), aby wyszukiwarki umieściły ją w jednym z najwyższych wyników. Z SEO korzystają firmy o niskich nakładach na reklamę lub takie, które dopiero wchodzą na rynek, gdyż zwiększa ich szanse na pozyskanie dużej liczby klientów. Jeżeli jednak okaże się, że koszty związane z reklamą mogą być wyższe, warto pomyśleć o płatnym pozycjonowaniu – SEM, które zleca się specjalnym firmom. SEM polega na zamieszczaniu w wyszukiwarkach sponsorowanych linków lub boksów. Wysokość opłat zależy od ilości wyświetleń reklamowanej strony internetowej przez użytkowników sieci. Można również wykupić słowa kluczowe - im popularniejsze (najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę przez internautów), tym droższe. Przy odpowiednio wysokich nakładach budżetowych można jednak mieć pewność, że strona internetowa zajmie pierwsze miejsce na liście wyników lub znajdzie się w prawym panelu wyszukiwarki.

Stań się widoczny


Warto skorzystać również z innych funkcji podnoszących widoczność strony internetowej w sieci. Jedną z nich jest, proponowana przez najpopularniejszą przeglądarkę internetową, usługa Miejsca Google. O co chodzi? Internauci, poszukując za pośrednictwem Internetu firm oferujących interesujące ich usługi, wpisują w wyszukiwarkę słowa kluczowe (np. szkolenia). Google wyświetla wówczas nazwy firm (wraz z danymi teleadresowymi), znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania osoby wyszukującej. Z usługi mogą skorzystać również te firmy, które nie stworzyły swojej strony internetowej.  Wprowadzenie danych jest bezpłatne, podobnie jak zamieszczenie zdjęć, filmów wideo, informacji (np. o oferowanych kursach) oraz promocjach dla potencjalnych klientów. Co ważne, Miejsca Google mogą skutecznie zastąpić płatne pozycjonowanie, gdyż adresy firm, które skorzystały z usługi, wyświetlane są w pierwszych wynikach wyszukiwania. Ponadto, jeżeli skorzysta się z usługi Miejsca Google, to dane o firmie zamieszczane są jednocześnie w witrynie Google Mapy.

Wyszepcz sobie sukces


Popularną i skuteczną formą reklamy jest także marketing szeptany. Zasadniczo istnieją jego dwie odmiany. Pierwsza z nich to tzw. marketing wirusowy. Skąd nazwa? Ze względu na fakt, że reklama rozprzestrzenia się na zasadach podobnych do wirusa - samoistnie, z osoby na osobę i w bardzo szybkim tempie. Marketing wirusowy ma na celu nakłonienie użytkowników do przekazywania komunikatu medialnego innym użytkownikom. Zarówno osoby „zarażające”, jak i „zarażane” bardzo często nie mają świadomości, że biorą udział w kampanii reklamowej. Rozpowszechnianym „wirusem” może być zabawny filmik, humorystyczne hasło reklamowe, wirtualne kartki z opcją „poleć znajomemu” lub zamieszczane na stronach internetowych humoreski czy dowcipy, mające zachęcić użytkowników do odwiedzania ich. Drugą odmianą marketingu szeptanego jest tzw. buzz marketing, w którym promocja odbywa się poprzez promowanie wśród potencjalnych klientów „chwytliwych” tekstów reklamowych, które są szybko zapamiętywane i na stałe kojarzone z konkretną firmą. Marketing szeptany pozwala na skuteczną promocję, niezależnie od profilu firmy.

Mail me

Poza omówionymi przykładami, firmy korzystają również z innych form reklamy. Bardzo popularny jest mailing, czyli przesyłanie treści reklamowych za pomocą wiadomości e-mail. Ma on jednak wiele wad. Odbieranie dużej ilości maili może zostać przez internautów odebrane jako nagabywanie lub, co gorsza, zignorowane - wówczas przesyłana poczta trafi do spamu. Aby promocja za pośrednictwem poczty mailowej była skuteczna, należy na stronie internetowej firmy założyć newsletter. Wtedy zainteresowani użytkownicy sami będą zgłaszać, że chcą otrzymywać informacje o oferowanych usługach.

Reklama internetowa - o ile prowadzona jest skutecznie, z wykorzystaniem wielu oferowanych usług - pozwala na zyskanie przewagi nad konkurencją i odniesienie sporych zysków. Dlatego warto poświęcić nie tylko czas, ale również pieniądze, aby zbudować silną pozycję swojej firmy w Internecie i, w przyszłości, zarabiać coraz więcej.

Małgorzata Pierz
treco.pl


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.