Robienie zakupów to nieodłączny element naszego życia. Codziennie stajemy przed wyborem na jaką markę postawić, począwszy od zakupów spożywczych kończąc na poważniejszych transakcjach jak na przykład nabycie samochodu. Do niektórych marek czujemy pewną sympatię, przywiązanie i sięgamy po nie znacznie chętniej. Skąd bierze się to przekonanie, że niektóre brandy lepiej sprostają naszym potrzebom niż inne?

Zakupy, a więź z marką

Wszystko wskazuje na to, że na decyzje zakupowe największy wpływ mają emocje oraz więź z marką. Najnowsze badania przeprowadzone przez Deloitte pt. "From disparate signals to transformative action" pokazały, że to właśnie emocjonalne przywiązanie do marki jest czynnikiem decydującym podczas zakupów aż u 80% konsumentów, a 62% badanych deklaruje, że z danym brandem łączy go pewna relacja.

Relacja między marką, a konsumentem jest szczególnie ważnym czynnikiem strategii sprzedaży, ponieważ ma bezpośredni związek z satysfakcją klienta. Przed nami jako producentami nieustannie stoi wyzwanie tworzenia coraz lepszych ofert, które będą spełniały oczekiwania konsumentów” – mówi Stephane Tikhomiroff, Dyrektor Generalny Perfetti Van Melle Polska.

Ludzie często robią zakupy dla poprawy samopoczucia. To pokazuje, że nabycie konkretnego towaru bądź usługi wcale nie musi być podyktowane najkorzystniejszą ceną czy inną racjonalną cechą. To właśnie wspominane emocje sprawiają, że decyzje zakupowe często bywają podejmowane pod wypływem impulsu.

Przywiązanie do marki

W czym tkwi tajemnica największych firm oraz ich komunikatów? Oprócz emocji, ważne jest budowanie pozytywnych skojarzeń. Należy pamiętać także o dopasowaniu strategii komunikacji do grupy docelowej. Inaczej powinna wyglądać kampania reklamowa skierowana do nastolatków, a inaczej adresowana do osób starszych. Oprócz tego znaczącą rolę w postrzeganiu marki przez konsumentów ma jej cała identyfikacja wizualna. Logo, kolorystyka, symbole oraz ogólna estetyka produktów – wydaje się oczywiste, ale należy przykładać do tego bardzo dużo uwagi, bo te elementy tworzą wizerunek firmy w oczach nabywców, a co za tym idzie ma to przełożenie na budowanie więzi pomiędzy konsumentem, a marką.

Lojalność i zaufanie

Rynek obfituje w różnorodne brandy, a ciągle powstają nowe. Firmy cieszące się największą rozpoznawalnością oraz wyborem konsumentów nie spoczywają jednak na laurach, za to ciągle rozwijają swoją ofertę i pracują nad wizerunkiem, tak aby być cały czas blisko klienta.

Jeśli marka chce nie tylko utrzymać się na rynku, ale i cieszyć ciągłym zaufaniem, potrzeba nieustannej pracy oraz uważności na potrzeby konsumentów. Oznacza to bycie na bieżąco z wszechobecnymi zmianami i nowymi trendami, tak aby utrzymać najwyższe standardy oraz odpowiadać preferencjom jak największej liczby klientów” – stwierdza Stephane Tikhomiroff.

Firmom bardzo zależy nie tylko na nowych odbiorcach, ale i na jak największej liczbie stałych klientów. Budowanie długofalowych, partnerskich relacji z konsumentem to przede wszystkim odpowiedzialne i efektywne odpowiadanie na jego potrzeby. Coraz więcej firm kładzie nacisk na personalizację i uwzględnianie indywidualnych preferencji konsumentów, tak aby dostarczać im jak najbardziej dopasowane oferty.

Podczas zakupów nasze wybory dyktują głównie pozytywne emocje i skojarzenia. Do ich zbudowania potrzebny jest dialog z konsumentem, budząca zaufanie odpowiedź na jego potrzeby, a także zbudowanie opinii unikatowej marki, która do każdego klienta podchodzi indywidualnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się dużo więcej na temat budowania marki to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony https://kodymarki.pl/. Przygotuj się na pokaźną dawkę konkretnych, przydatnych informacji podatnych w postaci nagrań video!


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.