Content marketing w Pandemii

Pandemia koronawirusa dokonała ogromnych zmian. Można rzec, że „wywróciła do góry nogami” nasz znany model świata. Wszelkie obostrzenia i ograniczenia sprawiły, że znaczna część firm musiała przenieść swoją działalność do Internetu. Aby dobrze prosperować w branży e-commerce, należy zadbać o odpowiednią promocję. Podczas ostatniego roku zawrotny wzrost popularności zyskał content marketing, na który stawia dziś większość marketerów i firm. 

Czym jest content marketing?

Content marketing w języku polskim tłumaczymy jako marketing treści. Jest to rodzaj strategii marketingowej w sieci wykorzystywanej w celu pozyskania stałego grona klientów. Ta forma promocji zwraca szczególną uwagę na konieczność zawierania z klientem długoterminowych relacji w celu zdobycia jego zaufania, lojalności. Content marketing polega więc na tworzeniu rozmaitych treści i rozpowszechnianiu ich w sieci. Treści mogą przybierać różną formę – artykułów, filmików, webinariów, prezentacji multimedialnych, wykresów czy grafik.

Jakie są korzyści ze stosowania content marketingu?

Podczas gdy wiele firm „wyciszyło” swoje działania marketingowe w czasie pandemii, inne wręcz przeciwnie – postawiły na intensywną reklamę w sieci, wykorzystując wspomniany już marketing treści. Inwestycja w zastosowanie trafionej i efektywnej z biegiem czasu strategii marketingowej jest bardzo opłacalna, ponieważ taka strategia przyniesie zyski jeszcze na długo po zakończeniu się pandemii koronawirusa.

Content marketing niesie ze sobą wiele korzyści, a przede wszystkim:

 • Zwiększa zainteresowanie, ponieważ przedstawianie treści w sposób oryginalny sprawia, że marka zostaje w świadomości odbiorców.
 • Buduje i umacnia wizerunek marki, a także zaufanie poprzez przedstawienie treści w sposób merytoryczny.
 • Wspiera pozycjonowanie SEO, czyli powoduje wzrost widoczności reklamy w wyszukiwarkach.
 • Stwarza możliwość dotarcia do większej grupy odbiorców, dzięki tworzeniu contentu, którym inni będą się dzielić (np. interesujący e-book, podcast itd.)
 • Nieduży koszt – większa sprzedaż, to znaczy, że nie wydając wiele na reklamę swojego produktu, zwiększa się jego sprzedaż, ponieważ marketing treści jest znacznie tańszy od tradycyjnego.

Dlaczego content marketing jest tak skuteczny w czasie kryzysu pandemii?

Pandemia sprawiła, że ogromnie wzmogła się obecność potencjalnych konsumentów w sieci. Wykorzystując zwiększony ruch na stronach internetowych, marketerzy postawili na reklamę w social mediach i… to był i nadal jest strzał w dziesiątkę!

Według raportu CMO Survey z czerwca 2020 oraz raportu od Changing Consumer Digital Marketing Impact Covid-19 satysfakcja z inwestycji w reklamę w social media była wśród marketerów zdecydowanie wyższa niż ta przed pandemią. Chodzi tutaj o zadowolenie z oczekiwanego zwrotu z inwestycji.

Skuteczność content marketingu przejawia się na czterech płaszczyznach, a są to:

 1. Personalizacja, polegająca na spójnej komunikacji z klientem we wszystkich kanałach.
 2. Empatia i zaufanie budowane poprzez wiarygodność tworzonych treści.
 3. The power of language – czyli siła języka komunikacji marki w czasie pandemii, w której nastroje społeczne są wyjątkowo czułe. Odpowiedni język pomaga w kontaktach z ludźmi.
 4. Zwinność i skuteczność w działaniu, czyli stosowanie sprawdzonych formatów, skutecznych działań, które lubi i zna społeczność, a także aktualizacja treści zgodnie z algorytmami Google i najnowszymi trendami.

Podsumowanie

Content marketing to nowoczesna i uniwersalna forma marketingu, która ma moc wpłynąć na biznes pozytywnie zwłaszcza w dobie pandemii Covid-19. Kryzys sprzyja działaniom marketingowym w Interncie, dlatego wykorzystując to narzędzie, jakim jest marketing treści, można liczyć na niemal gwarantowany sukces promocyjny.


Przypisy

 1. Deloitte: The Transformation of Marketing: Emerging Digital, Social, and Political TrendsThe Highlights and Insights Report - February 2021.
 2. Deloitte: Changing consumer, digital marketing and impact of Covid-19.

Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.