Wyniki badania „Przedsiębiorczość w Europie”

Samozatrudnienie ma wielu zwolenników w całej Europie. Ponad 69% ankietowanych w jedenastu państwach europejskich wykazuje pozytywną postawę w stosunku do tej formy zatrudnienia. Oto wyniki badania przeprowadzonego przez międzynarodową firmę Amway w 11 krajach Starego Kontynentu.


Badanie na temat postaw w stosunku do przedsiębiorczości zostało przeprowadzone przed inauguracją "Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2010". Wynika z niego, że większość respondentów wyraża pozytywną opinię wobec założenia własnego biznesu bez potrzeby zatrudniania pracowników. "Przeciętnie 46% respondentów z rynków objętych naszym badaniem popiera samozatrudnienie jako łatwo dostępną formę przedsiębiorczości" – mówi Michael Meissner, Wiceprezes do spraw Corporate Affairs  Amway Europe.

 

Konstrukcja badań


W okresie od sierpnia do października 2010 roku w badaniach na temat samozatrudnienia udział wzięło 12.510 respondentów z jedenastu państw europejskich tj. Austria, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Polska, Rosja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina.

Potencjał biznesowy w Europie


Wyniki badań odkrywają duży potencjał biznesowy w całej Europie. Oto, w jaki sposób
w porównaniu wypadają poszczególne państwa biorące udział w badaniu. Najbardziej pozytywną postawę w stosunku do przedsiębiorczości wykazują respondenci w Danii (89%), Francji (79 %)
i Wielkiej Brytanii (74%). W Polsce wynik sięga 67%, podczas gdy na Ukrainie (61%), w Niemczech
i Austrii (po 56%) ta forma zatrudnienia cieszy się najniższym stopniem aprobaty. Przeciętnie, ponad połowa respondentów wykazujących pozytywną postawę w stosunku do samozatrudnienia bierze pod uwagę rozpoczęcie własnej działalności biznesowej. Liczby te najwyższe są w Turcji, Szwajcarii i we Włoszech.  Polska mieści się tu na pozycji średniej.

Duch przedsiębiorczości jest szczególnie popularny wśród respondentów pomiędzy 14. a 29. rokiem życia. 79% osób, właśnie wchodzących na rynek pracy, podkreśla swój ogólnie pozytywny stosunek do samozatrudnienia. Co drugi respondent (49%) poniżej 30. roku życia rozważa rozpoczęcie własnej działalności biznesowej. Co cieszy, dane wynikające z badania pokazują, że młoda generacja Polaków dokładnie odzwierciedla te liczby, co wskazuje na duży potencjał rozwoju przedsiębiorczości w naszym kraju.

Łatwe w zastosowaniu sposoby samozatrudnienia są najbardziej atrakcyjne


Założenie działalności gospodarczej musi być przede wszystkim łatwe. Dla Europejczyków biorących udział w badaniach samozatrudnienie jako główne bądź dodatkowe źródło dochodów jest preferowanym modelem przedsiębiorczości. Samozatrudnienie jest najbardziej atrakcyjne dla badanych we Włoszech, Niemczech i Francji. Tuż za nimi plasuje się Szwajcaria i Polska z 50% pozytywnym podejściem to tej formy przedsiębiorczości. Samozatrudnienie, jako dodatkowe źródło dochodów, jest najbardziej preferowane w trzech państwach niemieckojęzycznych oraz
w Polsce (55%).

Wśród głównych atutów samozatrudnienia respondenci wymienili niezależność (40% - Polska 42%), samospełnienie (35% - Polska 33%) oraz szanse na dodatkowe źródło dochodu (34% - Polska 41%).

Europejczykom nie brakuje pomysłów na biznes, lecz pieniędzy i odwagi


Europejczycy, biorący udział w badaniu, za największe przeszkody na drodze do samozatrudnienia określili brak kapitału początkowego (54% - Polska 48%) oraz strach przed porażką (34% - Polska 41%). Zaledwie jedna piąta (20% - Polska 29%) respondentów postrzega brak pomysłów na biznes jako największy problem. Żaden naród nie szacuje przeszkód związanych z rozpoczęciem działalności wyżej niż Niemcy. Dla porównania, respondenci z Wielkiej Brytanii uważają, że potencjalne przeszkody mają na nich najmniejszy wpływ.

Amway Polska


Firma została utworzona w 1992 roku. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej, Amerykańskiej Izby Handlowej, Business Center Club, Polskiej Rady Biznesu oraz Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.

Firma Amway Polska zanotowała w 2009 roku obroty na poziomie 138 milionów złotych, co daje wzrost o 4% w stosunku do roku 2008. W sumie w latach 2006 – 2009 osiągnęła wzrost na poziomie 29%. Wyniki te zostały wyróżnione nagrodą "Gazela Biznesu", przyznawaną przez „Puls Biznesu”, w ostatniej edycji konkursu. Nagrodę przyznano dokładnie za 25% wzrost obrotów w latach 2006-2008.

Przedsiębiorczość w Europie - badania 2010

Z artykułem tym powiązane są następujące tagi (słowa kluczowe):


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.