Obiady czwartkowe Poniatowskiego, na których spotykała się śmietanka artystyczna ówczesnej Polski, poświęcone były sztuce, kulturze, nauce, literaturze, a nawet polityce. Jak wiele przyjaźni i znajomości wywiązało się podczas owych obiadów i jaki miały wpływ na kształtowanie ówczesnej rzeczywistości, trudno orzec. Pewnym jest jednak, że każde takie spotkanie dawało możliwości zaprezentowania swojej osoby i twórczości królowi, a co ważniejsze, także bywającym wtedy na salonach ważnym personom.

 

Nie od dziś wiadomo, że nawiązywanie znajomości i wykorzystywanie ich do prowadzenia własnych interesów to jedne z podstawowych narzędzi rozwoju naszej działalności. Ten właśnie mechanizm wykorzystuje networking.

 

Networking


Networking można opisać jako ”budowanie sieci kontaktów oraz wzajemnej wymiany zasobów i wzajemnego poparcia w celach biznesowych”. Należy oczywiście dodać, że jak na XXI wiek przystało, wszystko to odbywa się głównie przy pomocy internetu, a następnie przenoszone jest na realia rzeczywiste.

Wyróżnia się trzy modele, które są niejako kolejnymi stadiami tworzenia sytuacji win-win, w której mamy pewność, że możliwości, jakie daje networking, wykorzystywane są w pełni.
Są to:

  • Model 1. Polega przede wszystkim na już istniejącej znajomości i polecaniu danej osoby za pomocą maili, telefonów, internetu. Model ten wymaga systematyczności w pielęgnowaniu rozlicznych kontaktów w sieci.
  • Model 2. Stawia przede wszystkim na pogłębianie najbardziej wartościowych relacji istniejących w ramach naszej sieci kontaktów.
  • Model 3. Opiera się na stworzeniu zwartej grupy ściśle współpracujących ze sobą partnerów biznesowych.


O sile networkingu świadczą badania przeprowadzone na grupie ponad 2500 ludzi biznesu z całego świata, którzy wykazali, że aż 75% z nich dostało się do branży właśnie dzięki networkingowi(!). Najsilniejszą stroną networkingu jest to, że daje on przewagę w zdobywaniu wiedzy o rynku ale i umożliwia tworzenie bazy informacji o nas samych, z której to łatwo mogą korzystać inni - z pożytkiem dla nas.

O czym należy pamiętać?

 

  1. Networking to wymiana obustronna. Przede wszystkim dajemy!
  2. Tworzenie sieci, rozwijanie jej i pogłębianie wymaga zaangażowania i czasu. Jest to proces długotrwały.
  3. Jak każde działanie biznesowe, networking posiada określone zasady, które nim rządzą. Ich znajomość znacząco ułatwi nam nawiązywanie i rozwijanie kontaktów.


W świecie, gdzie posiadanie informacji porównywane jest do posiadania skarbca pełnego złotych monet, networking jest idealnym narzędziem do zdobywania i przetwarzania wiedzy. Jak mówi guru światowego networkingu - Ivan Misner: ”Najważniejsze jest edukowanie otoczenia w zakresie działalności swojej firmy, a następnie tworzenie wokół siebie atmosfery zaufania. Jeśli osiągniesz te dwa cele, możesz liczyć na sukces finansowy”.

Martyna Siwek

treco.pl


Przeczytaj także:

Ona24.eu - All rights reserved.